تولید محتوای شبکه اجتماعی

 

می خواهید کسب و کار و برندتان حتماٌ شانس موفقیت در دنیای آنلاین را داشته باشد؟ پس نیاز به تولید محتوای شبکه اجتماعی دارید! تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی اهمیت فراوانی در ارتقاء شناخت برند، جذب مخاطبان و ایجاد ارتباط موثر با آنها دارد. این محتواها می‌توانند اطلاعات و آموزش‌های مفید، محتوای سرگرم‌کننده، ویدیوهای جذاب یا حتی تجربیات و نظرات کاربران در مورد برند و کسب و کارها باشند. بنابراین، آن‌ها نه تنها به افزایش تعاملات بین کاربران و برندها کمک می‌کنند، بلکه باعث تقویت اعتبار آن‌ها هم می‌شوند. در مقابل، اهمیت ندادن به تولید محتوا یا ارائه محتوای کم کیفیت می‌تواند باعث از دست دادن فرصت‌های مهم برند شما برای جذب مخاطبان، کاهش تعاملات بین آن‌ها و ایجاد تصویر منفی از آن برند شود. بنابراین، تولید محتوای مناسب و متنوع برای شبکه‌های اجتماعی، ابزار قدرتمندی برای تقویت حضور برند و ارتباطات موثر با مخاطبان است. اما تولید محتوا در شبکه های اجتماعی چیست؟ چرا مهم است و نکات مهم تولید محتوای شبکه اجتماعی چه هستند؟

تولید محتوای شبکه اجتماعی چیست؟

تولید محتوای شبکه های اجتماعی پروسه‌ای است که در آن افراد یا برندها انواع محتوا (تصاویر، ویدئوها، متون و..) را با هدف آموزش، سرگرمی، توضیح ایده، جلب توجه و ارتباط بیشتر با مخاطبان در پلتفرم‌های رسانه اجتماعی تولید می‌کنند.

پروسه تولید محتوا مراحل مختلفی دارد و تولیدکنندگان محتوا این مراحل را طی می‌کنند تا براساس نیازها و علایق مخاطبان هدف خود محتوای با ارزش و متناسب با نیازهای آنها را تولید کنند.

بنابراین، پروسه تولیدِ محتوای شبکه‌ اجتماعی مخصوصا برای برندها پروسه مهمی است، زیرا می‌تواند ارتباط آنها با مخاطبانشان را افزایش دهد. اما دقیقا اهمیت تولید محتوا در شبکه اجتماعی برای برند‌ها و کسب و کارها چیست و چه نکاتی در تولید این نوع محتوا مهم هستند؟

اهمیت تولید محتوای شبکه اجتماعی

اگر شما برند یا کسب و کار تجاری دارید و می‌خواهید که با مخاطبان خود ارتباط قوی و موثری را داشته باشید، پس باید به تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی اهمیت دهید! تولید محتوای با ارزش در شبکه‌های اجتماعی باعث ایجاد ارتباط موثر برند شما با مشتریان‌تان و افزایش شناخت و دسترسی آنها به شما خواهد شد.

با این حال، شاید شما بپرسید که چرا تولید محتوا شبکه های اجتماعی اهمیت دارد و باعث ارتباط بیشتر برند من با مشتریانم می‌شود؟ در این صورت، با ما همراه باشید تا در این بخش اهمیت تولید محتوا در شبکه های اجتماعی را برایتان توضیح دهیم.

1. با تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی بازدید سایت‌تان را افزایش دهید

تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی شاد، جذاب و متنوع، تأثیر مستقیمی بر افزایش ترافیک وبسایت یک برند دارد. برای مثال، اگر کسب و کار و برند شما وب سایتی دارد که قسمتی از فروش یا همه فروش برند شما از آن انجام می‌شود، شما می‌توانید از تولید محتوا به عنوان یک استراتژی برای افزایش ترافیک کاربران به سایت‌تان استفاده کنید.

اما در این میان تولید محتوا چه نقشی را ایفا می‌کند؟ وقتی که نحوه تولید محتوا برای شبکه اجتماعی شما جذاب باشد و توجه مخاطبان را جلب کند، آنها طبیعتا کنجکاو خواهند شد که از کانال‌های دیگر تبلیغاتی شما از جمله وب سایت‌تان هم بازدید کنند. به این ترتیب، تولید محتوای خوب و جذاب در شبکه‌های اجتماعی برای برندتان می‌تواند ترافیک وبسایت شما را به طور قابل توجهی افزایش دهد.

درست کردن تصاویر، ویدیوها، مطالب آموزشی و محتوای خلاقانه در شبکه‌های اجتماعی، تعامل کاربران با برند شما را بیشتر می‌کند و به آن‌ها انگیزه‌ای برای بازدید وبسایتتان می‌دهد. همچنین، اگر شما برای برند خود محتوایی درباره تخفیفات و پیشنهادات ویژه آن تولید کنید، این کار می‌تواند باعث جذب ترافیک بیشتر کاربران به وبسایت شما شود.

2. تقویت حضور و ذهنیت برند با تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی

دلتان می‌خواهد مشتریان شما رابطه نزدیک‌تری با برندتان داشته باشند؟ در این صورت، شما باید ذهنیت برندتان را برای آنها تقویت کنید. اما چطور می‌توان این کار را با نحوه تولید محتوای شبکه های اجتماعی انجام داد؟ شما باید محتوایی برای برندتان تولید کنید که باعث شود مشتریان و کاربران ارتباط خوبی با برندتان ایجاد کرده و شناخت بهتری از آن داشته باشند.

به این صورت، وقتی مشتریان ارتباط بیشتری با برند شما داشته باشند، وفاداری آنها به برند‌تان بیشتر می‌شود و بیشتر ترغیب می‌شوند که از شما خرید کنند. به این ترتیب، تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی استراتژی خوبی برای تقویت حضور برندتان در بازار و افزایش فروش آن خواهد بود.

3. با تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی وفاداری مشتریان برندتان را بیشتر کنید

یکی از راه‌های موفقیت هر برند و کسب و کار این است که مشتریان وفاداری داشته باشد. وقتی که مشتریان شما وفادار باشند هم فروش شما افزایش پیدا می‌کند و هم این که آنها دیگران را ترغیب می‌کنند که از برندتان خرید کنند.

بنابراین، اگر شما می‌خواهید که مشتریان و کاربران وفاداری به برندتان داشته باشید، باید تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی شما جذاب و متنوع باشد و مهمتر از همه، به نیازهای مخاطبان‌تان پاسخ دهد.

به این صورت، شما می‌توانید به مشتریان و کاربران نشان دهید که آنها برای‌تان مهم هستند و این که می‌توانید به نیازهای آنها پاسخ دهید. علاوه بر این، داشتن ارتباطات فعال، مثل پاسخ دادن و کامنت گذاری در شبکه‌های اجتماعی و ارتباط مستقیم با کاربران باعث افزایش اعتماد مشتریان به برندتان می‌شود.

انواع تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی

حالا که شما اهمیت تولید محتوا شبکه های اجتماعی را می‌دانید، شاید از خودتان بپرسید که من چه نوع محتوایی را باید برای برند خود تولید کنم؟ پاسخ این است که محتواها بسیار متنوع هستند (مثل تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی برای بازی، تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی کودکانه و …) و شما بسته به نیازها و اهداف‌تان می‌توانید هر کدام را انتخاب کنید. بنابراین، ما در این بخش چند تا از انواع محتوا در شبکه های اجتماعی را برایتان توضیح می‌دهیم.

1. تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی متنی

محتوای متنی یکی از انواع محتوای رسانه ای است که کاملا از کلمه و جمله تشکیل شده است و به این صورت پیام و ایده خود را به کاربر القا می‌کند. بنابراین، تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی متنی معمولاٌ شامل مقالات، پست‌ها، نوشته‌ها، پیام‌ها و گفتگوهای متنی می‌شود که تولید کنندگان محتوا آن‌ها را در وب‌سایت‌ها، بلاگ‌ها، ایمیل‌ها، پیام‌رسان‌ها و سایر پلتفرم‌های متنی منتشر می‌کنند.

با اینکه هدف اصلی محتوای متنی انتقال پیام و موضوع خود از طریق ساختار زبانی و جمله است، اما آمار نشان می‌دهد که استفاده متن با عکس در فهم کاربران از موضوع و افزایش بازدید آن‌ها از سایت نقش مهمی دارد. بنابراین، اگر شما در فکر تولید محتوای متنی هستید از استفاده از عکس با آن غافل نشوید!

2. تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی تصویری

اگر شما حساب اینستاگرام داشته باشید، پس حتما با محتوای تصویری آشنا هستید. محتوای تصویری محتوایی است که از تصاویر، نقاشی‌، نمودار، نگاره یا هر نوع تصویر دیگر برای انتقال ایده و ارتباط با کاربر استفاده می‌کند.

معمولا محتوای تصویری کلمه و جمله ندارد و فقط از طریق تصاویر یا گراف‌ها و نگاره‌ها سعی می‌کند که ایده‌ها و موضوع محتوا را به مخاطب القا کند.

با این حال، خیلی از برندها در پلتفرم‌هایی که محور اصلی‌شان محتوای تصویری است (مثل اینستاگرام و تولیدِ محتوایِ شبکه اجتماعی پینترست) سعی می‌کنن متنی را در کنار تصویر بگذارند تا تاثیر آن بر روی کاربر را بیشتر کنند.

بطور کلی، اثر تصویر بر روی درک مخاطب از یک ایده خیلی بیشتر از متن است. برای همین، برند‌ها و کسب وکارها سعی می‌کنند از تصاویر و نگاره‌ها برای برقراری ارتباط قویتر با مشتریان و مخاطبان استفاده کنند. از اینرو، تولید محتوای شبکه های اجتماعی پرطرفدار معمولاٌ در محتوای خود عکس دارند.

3. تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی ویدیویی

اگر به دنبال یک نوع محتوا می‌گردید که هم از محتوای متنی و هم از محتوای تصویری قدرتمند‌تر داشته باشد، پس به سراغ تولید محتوایِ شبکه اجتماعی ویدیویی بروید.

محتوای ویدیویی هر نوع محتوایی است که با استفاده از تصاویر متحرک، فیلم‌ها، کلیپ‌ها، فیلم‌های آموزشی، ویدیوهای تبلیغاتی و غیره ایده و موضوع خود را به مخاطب برساند. علاوه بر این، محتوای ویدیویی می‌تواند شامل تصاویر حرکتی، انیمیشن، متن، موسیقی و … باشد.

بنابراین، شما فرصت‌های زیادی برای نشان دادن خلاقیت خود در تولید این نوع محتوا دارید. همچنین، علاوه بر محتوای ویدیوی ضبط شده، شما می‌توانید محتوای ویدیویی زنده یا لایو ویدیو را هم در پلتفرم‌هایی مثل یوتیوب آپلود کنید.

محتوای ویدیویی برای کاربران بسیار جذاب است و می‌تواند سریع با آنها ارتباط برقرار کند. برای مثال، شما می‌توانید با تکنیک‌هایی مثل داستان سرایی و قرار دادن تصاویر و موسیقی زیبا در ویدیوی‌تان تأثیر بیشتری بر روی مخاطب و ارتباط او با برند‌تان بگذارید.

4. تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی توسط کاربر

آیا تا به حال در مسابقه‌های اکانت‌های تجاری در اینستاگرام شرکت کرده اید؟ معمولا در این مسابقه‌ها خالق اکانت یا شرکت سازنده آن اکانت از کاربران و مشتریانش می‌خواهد که در ییک مسابقه شرکت کنند.

سپس، کاربران باید فعالیت مربوط به آن برند (مانند اشتراک گذاری عکس‌های محصول برند را در اینستاگرام) انجام دهندبه این ترتیب، در این سناریو کسی که محتوا را تولید می‌کند کارمندان برند یا خالق اکانت نیستند، بلکه خود کاربران هستند که این کار را انجام می‌دهند!

از اینرو، تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی توسط کاربر یا User-generated content هر نوع محتوایی است که کاربران یا افراد عادی برای اشتراک گذاری در اینترنت آن را تولید می‌کنند. محتوای کاربران معمولاٌ شامل عکس‌، ویدیو، پست‌، نظرات، بررسی‌ محصول یا خدمات، وبلاگ‌، پادکست‌، توییت‌ و … است.

محتوای تولید شده توسط کاربر بیشتر مربوط به تجربیات شخصی، دیدگاه‌ها، محتوای خلاقانه و نظرات کاربران در مورد محصولات یا خدمات یک برند است. در نگاه اول شاید محتوای تولید شده توسط کاربر مهم نباشد، اما خیلی از شرکت‌ها و برند‌ها از این استراتژی به عنوان روشی برای ایجاد یک جامعه قوی برای برند و افزایش ارتباط کاربران با یکدیگر و خود برند استفاده می‌کنند.

مقایسه تولید محتوا سایت و شبکه اجتماعی

اگر شما کسی هستید که قبلا در زمینه تولید محتوا برای سایت فعالیت داشته، شاید فکر کنید که تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی هم مثل تولید محتوای سایت است. اما با این که تولید محتوا برای این پلتفرم‌ها شباهت‌هایی دارد، سایت و شبکه اجتماعی ساختار متفاوتی از همدیگر دارند.

برای همین هم تولید محتوایشان با هم متفاوت است. برای مثال، یکی از فاحش‌ترین تفاوت‌های بین تولید محتوا برای سایت و مدیریت و تولید محتوای شبکه های اجتماعی فرمت محتوایی آن‌ها است. اصولا شما در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام یا توییتر نمی‌توانید متن طولانی پست کنید.

اما تولید محتوای سایت چنین محدودیتی را ندارد. همچنین، تولیدِ محتوای شبکه‌ اجتماعی شما باید مختصر و جذاب باشد و سریع توجه خواننده را جلب کند. با این حال، شما در محتوای سایت می‌توانید عمقی‌تر ایده و مطلب خود را برای خواننده باز کنید. علاوه بر این، در رسانه‌های اجتماعی امکان تعامل سریع و آنی با کاربران خیلی بیشتر است. در صورتی که در سایت سرعت این کار کمتر است.

به طور کلی، تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی ایرانی به نحوی است که بتواند سریع و موثر به نیازهای کاربران پاسخ دهد. با این وجود، شما در تولید محتوای سایت فرصت بیشتری برای بسط و توضیح ایده خود به صورت جامع و دقیق‌تر را دارید.

ویژگی‌های تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی

اگر شما تا اینجای متن را خوانده‌اید و تصمیم گرفتید که برای برند و کسب و کار خودتان تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی کنید، پس باید بدانید که محتوای شما برای موفق شدن باید برای کاربران جذاب باشد و بتواند به نیازهای آنها پاسخ دهد.

وقتی که محتوای برند شما جذاب باشد، باعث می‌شود که کاربران و مشتریان ارتباط مشتری با برند‌تان برقرار کنند و وفاداری آنها به برند شما بیشتر می‌شود. اما آیا شما می‌دانید که محتوای خوب برای تولید در شبکه اجتماعی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

با ما همراه باشید تا در این بخش از راهنمای تولید محتوا برای شبکه اجتماعی ویژگی‌های محتوای خوب برای تولید در شبکه‌های اجتماعی را توضیح دهیم.

1. مرتبط بودن تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی ترندز

یکی از اصول مهم در تولید هر نوع محتوا این است که محتوایی که شما تولید می‌کنید باید برای خواننده ارزش داشته باشد، به طوری که وقتی خواننده محتوای شما را می‌خواند از خود نپرسد که من برای چه دارم این متن را می‌خوانم یا تصویر را مشاهده می‌کنم؟

بنابراین، تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی شما باید با نیازها و علاقه‌های مخاطبان همخوانی داشته و برایشان ارزشمند باشد. از سوی دیگر، اگر شما محتوایی تولید کنید که اصلا هیچ ربطی به علایق و نیازهای مشتریان‌تان نباشد، آنها زود علاقه و تمرکزشان برای دیدن محتوای شما را از دست می‌دهند و حتی ممکن است اعتمادشان به برند شما از بین برود.

در نتیجه، شما باید محتوایی مرتبط با کاربران و مشتریان خود‌تان در شبکه‌های اجتماعی تولید کنید. اما دقیقاٌ این محتوا شامل چه چیزهایی می‌شود؟ برای مثال، اگر شما برند و شرکتی دارید، باید محتوایی منتشر کنید که به شرکت، برند یا حوزه ی‌کاری‌تان مرتبط باشد. همچنین، شما می‌توانید محتوای مربوط به کالاها، خدمات و تخفیف‌ها و جوایز برندتان را هم در شبکه اجتماعی تولید کنید.

2. تولید محتوای شبکه های اجتماعی جهانی در زمان مناسب

دلتان می‌خواهد محتوایی که تولید می‌کنید بیشترین تعداد بازدید و تعامل با کاربران را داشته باشد؟ در این صورت، شما باید تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی برای بازاریابی برندتان را در زمان مناسب تولید کنید. این یعنی چه؟

تولید محتوا در زمان مناسب به این معنی است که محتوای شما هم باید تازه باشد و هم اینکه در زمانی منتشر شود که بیشترین تعداد کاربران آن را می‌بینند. اما چطور می‌توان تولید محتوا در زمان مناسب را انجام داد؟

روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. بازاریابان معمولا برای این کار تاریخچه تعامل کاربران با پلتفرم‌های شبکه اجتماعی و تحقیقات مربوط به مخاطبان هدف در هر منطقه جغرافیایی را تحلیل می‌کنند.

به این صورت، شما می‌توانید متوجه شوید که در چه روز‌هایی از هفته یا در چه زمانی از روز امکان بیشتر دیده شدن محتوای شما توسط کاربران وجود دارد. بنابراین، شما با تولید محتوا در زمان مناسب می‌توانید از این اطمینان حاصل کنید که محتوای شما بیشترین تعداد بازدید و تعامل با کاربران را خواهد داشت.

3. تناوب تولید محتوای شبکه های اجتماعی جدید

وقتی که شما می‌خواهید تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی را انجام دهید باید به این فکر کنید که چطور می‌توانید کاربران را همیشه به محتوای خود علاقه‌مند نگه دارید. یک روش برای اعمال این کار تناوب تولید محتوا است و باید جزو استراتژی تولید محتوای شما باشد.

تناوب تولید محتوا یعنی که شما چند وقت یکبار در رسانه‌های اجتماعی محتوا تولید می‌کنید؟ دو روز یکبار؟ هفته‌ای یک بار یا روزی چند بار؟ تناوب تولید محتوا در استراتژی تولید محتوا نقش مهمی را ایفا می‌کند، چون اگر شما کم محتوا تولید کنید ممکن است کاربران شما انگیزه برای تعامل با برند‌تان را از دست دهند.

از طرف دیگر، اگر خیلی زیاد محتوا تولید کنید، احتمال دارد که کاربر از محتوای شما خسته شود. بنابراین، شما باید میزان تناوب درست برای تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی برند خود را تعیین کنید.

4. خوانایی و مختصر بودن محتوا

فرمت تولید محتوا در اکثر شبکه‌های اجتماعی طوری است که اغلب متن‌های طولانی و پیچیده در آنها وجود ندارند. برای همین، کاربران آنها هم خیلی وقت‌شان را صرف خواندن متون نمی‌کنند.

بنابراین، محتوایی که شما برای انواع شبکه‌های اجتماعی (مثل تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی مذهبی) تولید می‌کنید باید هم مختصر باشد و هم اینکه اطلاعات ارزشمند و مطابق با نیازهای کاربران را به آنها ارائه دهد.

اما اگر تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی شما خواندنش پیچیده و درکش دشوار باشد، به راحتی توجه و تعامل کاربران با برندتان را از دست خواهید داد.

تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی شما باید زبان روانی داشته و درک آن ساده باشد. بنابراین، در تولید محتوا (مخصوصا محتوای متنی) سعی کنید که از زبان پیچیده‌ای استفاده و خوانندگان خود را سردرگم نکنید.

نکات مهم در تولید محتوای شبکه های اجتماعی

تولید محتوای اصولی برای هر برند کار شوخی برداری نیست! بنابراین، بهتر است که آن را به دست افراد متخصص بسپارید. اما بد نیست که چند نکته را هم در مورد مراحل تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی بدانید.

شما حتی می‌توانید این نکات به تیم یا شرکت تولید‌کننده محتوا برای برندتان گوشزد کنید تا محتوای برندتان را مطابق با اهداف شما تولید کنند. بنابراین، ترفندهای تولید محتوا در شبکه اجتماعی عبارتند از:

1. تحقیق در مورد مخاطبان هدف

وقتی که شما هزینه می‌کنید و کار تولید محتوای خود را به یک شرکت یا تیم متخصص میسپارید، حتما می‌خواهید مطمئن شوید که آنها بهترین کار را انجام می‌دهند، درست است؟ برای همین، شما کاری که می‌توانید بکنید این است که پیش از سپردن پروژه در مورد مخاطبان هدف برند خودتان تحقیق کنید.

به این صورت، شما می‌توانید به شرکت تولید محتوا برای سوشال مدیا خود بگویید که مخاطبان اصلی برندتان که هستند. در نتیجه، آنها می‌توانند محتوای برند شما را متناسب با علاقه و نیاز‌های مخاطبان برندتان تولید کنند. اما چرا تحقیق در مورد مخاطبان هدف مهم است؟ پاسخ افزایش تعامل کاربران با برند شما است!

وقتی که شما محتوایی را تولید می‌کنید که مخاطبان شما به آن علاقه دارند و متناسب با نیازهای آنها ساخته شده، طبیعتا آنها بیشتر دلشان می‌خواهد که با برند شما تعامل داشته باشند و با آن ارتباط برقرار کنند. بنابراین، مزیت تحقیق در مورد مخاطبان هدف را برای تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی دست کم نگیرید.

2. تعیین هدف تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی

هدف شما از تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی خارجی برای برندتان چیست؟ آیا می‌خواهید حضور برند‌تان در فضای آنلاین و تولید محتوا برای شبکه اجتماعی خارجی فیلتر نشده را تقویت کنید؟ یا راهی است که شما از طریق آن می‌خواهید فروش برند‌تان را زیاد‌تر کنید؟

هدف شما هر چه که باشد باید از همان ابتدای کار آن را برای تیم و شرکت تولید محتوای خود تعیین کنید. وقتی هدف برند شما برای تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی مشخص باشد، شرکت و تیم تولید محتوا می‌تواند روند تولید محتوا را در یک سمت خاص پیش ببرد و محتوایی بی‌ارزش و بی‌هدف را تولید نکند.

به این صورت، هدف داشتن تولید محتوا هم می‌تواند کمک کند که برند شما محتوای ارزشمندی برای کاربران داشته باشد و هم اینکه شما می‌توانید راحت‌تر میزان عملکرد آن برای برندتان را بسنجید.

3. بررسی تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی رقبا

اگر در زمینه تولید محتوا برای برنامه های شبکه اجتماعی خارجی کمی تجربه دارید، پس می‌دانید که بازار تولید محتوا یک بازار به شدت رقابتی است! برای مثال، اگر شما در مورد موضوع خاصی محتوایی را تولید کرده‌اید، از کجا می‌دانید که رقیب‌تان همین محتوا را به نحو بهتر تولید نکرده است؟

بنابراین، یک نکته مهم در تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی این است که شما اول محتوای رقبای‌تان را نگاه کنید و ببینید که آنها در چه نقاطی موفق و در چه نقاطی ضعیف بوده‌اند. برای مثال، شما می‌توانید به استراتژی‌های تولید محتوا یا کلمات کلیدی که آنها در تولید محتوای‌شان استفاده می‌کنند نگاه کنید.

این کار می‌تواند به شما کمک می‌کند تا عملکرد خود را نسبت به رقبای خود بسنجید. علاوه بر این، شما با این کار می‌توانید انواع ایده تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی بهتر و را بدست آورید و محتوای خود را از محتوای رقبای خود متمایز کنید. در نتیجه، حتما قبل از سپردن پروژه تولید محتوا به شرکت و تیم متخصص به محتوای رقبای‌تان هم نگاهی بیندازید.

4. انتخاب پلتفرم مناسب تولید محتوای شبکه اجتماعی

وقتی که شما به تیم و شرکت متخصص تولید محتوا پروژه تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی برندتان را میسپارید، مسلما می‌خواهید که محتوای‌تان در فرمت خاصی تولید شود. حالا این فرمت می‌تواند متنی، عکس، ویدیویی، صوتی و … باشد.

نکته‌ای که شما در اینجا باید به آن توجه کنید این است که محتوای شما برای هر پلتفرم رسانه اجتماعی مناسب نیست. برای مثال، اگر شما بخواهید که برندتان محتوایش در قالب ویدئوهای کوتاه باشد، پس بهترین پلتفرم برای آن تیک تاک یا اینستاگرام است.

اگر هم محتوای برند شما در قالب متون کوتاه و فشرده است، تولید محتوا شبکه اجتماعی ایکس یا Twitter گزینه خوبی برای این کار است. بنابراین، شما باید پلتفرمی را برای محتوای شبکه اجتماعی خود انتخاب کنید که بتواند امکان بیشترین تعامل با کاربران را فراهم کند و این که فرمت محتوای شما متناسب با آن پلتفرم باشد. به این صورت، بازده تولید محتوای شما خیلی بیشتر خواهد شد.

ابزارهای تولید محتوای شبکه اجتماعی

شرکت‌ها و تیم‌های متخصص تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی از ابزارهای مختلفی برای تولید محتوا استفاده می‌کنند. برای مثال، اگر محتوای مورد نظر شما از نوع عکس باشد، آنها از دوربین‌های با کیفیت، لوازم عکسبرداری و برای تولید محتوای شبکه های اجتماعی بر پایه گفتگوی صوتی از ابزار ضبط صوت قوی استفاده می‌کنند.

اما به غیر از آن، تولیدکنندگان محتوای حرفه‌ای هم انواع نرم افزارهای تولید محتوا شبکه های اجتماعی بدون فیلتر (مثل Canva و Mojo) را برای ویرایش انواع محتوا مثل فیلم و عکس بکار می‌گیرند.

پلتفرم‌های تولید محتوای شبکه اجتماعی

ما قبلاٌ هم گفتیم که انتخاب پلتفرم تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی مناسب برای تولید محتوای شما کار مهمی است.

در فضای آنلاین پلتفرم‌های شبکه اجتماعی مختلف و زیاد هستند (مانند twitter، فیسبوک، یوتیوب و …) و شما باید ببینید که کدام یک نیازهای تولید محتوای شما را به بهترین نحو برآورده می‌کنند. بنابراین، ما در این بخش دو تا از این پلتفرم‌های مهم را برایتان مثال خواهیم زد.

تولید محتوای شبکه اجتماعی اینستاگرام

یادتان می‌آید که اینستاگرام زمانی فقط محتوای تصویری را منتشر می‌کرد؟ اما از آن موقع خیلی وقت است گذشته و این پلتفرم تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی امکانات بسیار بیشتر و بهتری را برای کاربران میلیونی خود در سرتاسر دنیا فراهم کرده است.

برای مثال، شما برای تولید محتوای اینستاگرام، علاوه بر تصاویر، می‌توانید ویدیوهای خود را با بهترین کیفیت در اکانت‌تان منتشر کنید. همچنین، امکاناتی مثل گذاشتن استوری و Reels که محتوایی با فرمت داستانی کوتاه مدت هستند را هم می‌توانید در اکانت برندتان تولید کنید.

یک ویژگی جالب توجه دیگر اینستاگرام هم ویژگی IGTV آن است. IGTV به نوعی ویژگی پخش زنده ی‌اینستاگرام است که توسط آن صاحبان اکانت‌ها و برند‌ها می‌توانند در زمان واقعی با مخاطبان خودشان ارتباط برقرار کنند.

اینستاگرام یکی از جذاب‌ترین شبکه‌های اجتماعی برای تعامل با کاربران برندها است و با امکانات گوناگون خود فرصت تولید محتوای متنوع و جذاب را برای تولید کنندگان محتوا فراهم می‌کند.

تولید محتوای شبکه اجتماعی لینکدین

درست است که اصل ماهیت لینکدین پلتفرمی برای کسب و کارها و ایجاد روابط کاری بین کاربران آن است، اما در چند سال اخیر لینکداین به عنوان یک پلتفرم تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی رشد چشمگیری داشته است.

از آنجایی که بیشتر کاربران این پلتفرم افراد متخصص و حرفه‌ای در حوزه‌های کاری خود هستند، بیشتر آنها مقالاتی را تولید و منتشر می‌کنند که مرتبط به صنعت یا کسب و کارشان و تجربه‌های مربوط به آنها است.

برای همین، خیلی از مقالات آنها از لحاظ دانش و محتوا می‌تواند خیلی ارزشمند باشد. در نتیجه، اگر شما در لینکداین محتوایی تولید کنید که مرتبط با برند‌تان باشد و بتوانید تخصص خود را در آن حوزه نشان دهید، می‌توانید اعتبار برندتان را در آن افزایش دهید.

قیمت تولید محتوای شبکه اجتماعی

تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی در اینترنت که بیشتر کاربران برند‌ها و شرکت‌ها را از طریق آن پیدا می‌کنند، یک مسئله مهم و ضروری است. برای همین، با اینکه این کار می‌تواند هزینه بر باشد، اما برای موفقیت برند شما عامل مهم و اساسی است.

با این حال، هر کسب و کاری بودجه بی‌نهایت ندارد و شما با توجه به بودجه خود باید ببینید که می‌توانید هزینه تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی را بپردازید یا خیر. بنابراین، بهتر است که قبل از سپردن پروژه به شرکت تولید محتوا کمی در مورد قیمت آن هم بدانید. تعرفه تولیدِ محتوای شبکه اجتماعی به چند عامل بستگی دارد.

برای مثال، یک عامل مهم این است که نوع محتوای شما چیست؟ آیا متنی است، تصویری یا ویدیویی؟ معمولا تولید محتوای ویدیویی از همه ی‌انواع محتوای دیگر گران‌تر است چون تولید دشوارتری دارد.

از سوی دیگر هم، کیفیت محتوایی که شما درخواست می‌کنید بسته به استاندارد و درخواست‌هایی که برای تولید محتوا دارید روی نرخ تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی هم تاثیرگذار است. بنابراین، پیش از سپردن پروژه به شرکت تولید محتوا حتما این عوامل را در نظر داشته باشید.

 

 

دریافت مشاوره رایگان

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.