ساخت ویدئوی آموزشی

 

افرادی که به ساخت ویدیو آموزشی می‌پردازند با توجه به خلاقیتی که به خرج می‌دهند بهتر است ساخت ویدئو آموزشی جذابی را اراِئه دهند. بنابراین در همین راستا افرادی که کسب و کاری دارند با توجه به قیمت ساخت ویدیو آموزشی و خرید ساخت ویدیو آموزشی می‌توانند بهترین ویدیو‌ها رو بسازند تا بهترین فروش را داشته باشند.

همچنین شما با راهنمای تولید محتوای آموزشی موفق به کیفیت ساخت ویدیو آموزشی خود کمک می‌کنید که با این کار قطعا شما اقدام به ساخت فیلم آموزشی حرفه ای کرده اید. بنابراین در این مقاله شما را دعوت می‌کنیم تا  صفر تا صد راهنمای تولید محتوای آموزشی را با هم بخوانیم.

ساخت ویدیو آموزشی

در حال حاضر با توجه به مشغله‌هایی که داریم تمرکز ما برای به یاد ماندن خیلی از آموزش‌ها پایین می‌آید گاهی اوقات برای اینکه مطالبی در ذهن ما بیشتر بماند بهتر است از روش‌های مناسبی استفاده کنیم که یکی از این روش‌ها ساخت ویدیو آموزشی است.

ساخت ویدیو آموزشی: تصویر سازی جذاب داشته باشید

بعضی از ما بسیار بصری هستیم و تاثیر تصاویر در یادگیری ما تاثیر چشمگیری دارد، به همین دلیل ساخت ویدیو آموزشی به دلیل جذابیت تصویری که دارد خواهان زیادی دارد و باید به این نکته هم توجه کنیم که خواندن کتاب با دیدن کلیپ آموزشی خیلی تفاوت دارد به این دلیل که در فیلم‌های آموزشی خلاقیت حرف اول را می‌زند و فردی که شروع به ساخت کلیپ می‌کند باید به نکات زیادی توجه داشته باشد، همچنین اهدافی که ساخت فیلم آموزشی دنبال می‌کند باید متانسب با موضوعی باشد که با آن سرو کار دارد.

ساخت ویدئوی آموزشی چیست؟

اولین سوال برای ما پیش می‌آید که ساخت ویدئوی آموزشی چیست؟ و ساخت فیلم آموزشی به چه شکل انجام می‌شود؟ به زبان ساده می‌توانیم بگوییم ساخت ویدیو برای توضیح و یا رساندن مفهوم مورد نظر به مخاطب است که آن مهارت را  به خوبی با افراد دیگر به اشتراک بگذارد.

ویدیو‌هایی که ساخته می‌شوند ممکن است از نظر تکنیک متفاوت باشند ولی چیزی که در همه‌ی آن ها مشترک است اطلاعات مفیدی است که در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. و هدف از ساخت این نوع ویدیوها پاسخگویی به نیازهای مخاطب است بنابراین به دلیل هجم بالای اطلاعاتی که در ویدیو وجود دارد باید بسیار ساده و قابل فهم باشند.

بر اساس تحقیقاتی که انجام شده و ثابت شده که استفاده از ویدیو آموزشی و ساخت ویدیو آموزشی حافظه را بالاتر می‌برد به این دلیل که مطرح شدن آن موضوع همراه با صوت و تصویر بوده  و جذابیت خاصی برای مخاطب خواهد داشت، بنابراین به مخاطب این اجازه را می‌دهد که اطلاعات را بهتر پردازش کند.

تکنیک ساخت ویدیو‌های آموزشی

این ویدیوها اگرچه از نظر تکنیک ساخت متفاوت هستند؛ اما همه‌ی آن‌ها یک چیز مشترک دارند: و آن این است که مبتنی بر اطلاعات مفید هستند. به این معنی که هدف از ساخت این ویدیوها رسیدگی به مشکلات مخاطبانی خاص یا پاسخ‌دادن به مهم‌ترین سؤالات آن‌هاست.

قیمت ساخت ویدئو آموزشی

برای ساخت ویدیو آموزشی باید مولفه‌هایی اعم از کارگردانی، تصویربرداری، طراحی صحنه، نورپردازی و همچنین آشنایی با نرم افزارهایی مثل پریمیر را بدرست در نظر بگیریم.

بنابراین ساخت یک ویدیو آموزشی که مبتنی بر این موارد است قطعا قیمت ساخت ویدیو آموزشی متفاوت خواهد بود. بنابراین قیمت ساخت ویدیو آموزشی براساس کیفیت و موارد گفته شده تعیین می‌شود.

خرید ساخت ویدئو آموزشی

در حال حاضر افراد ترجیح می‌دهند اطلاعات مورد نیاز خود را  از طریق اینترنت بدست آورند به همین دلیل تعداد افرادی که وارد دنیای اینترنت می‌شوند و کسب و کار خود را راه اندازی می‌کنند رو به افزایش است.

بنابراین در اینجا متوجه اهمیت خرید ساخت ویدیو آموزشی می‌شویم که اگر شما دارای یک موسسه آموزشی باشید می‌توانید از طریق سایت خود و محتواهایی چون عکس و فیلم از فعالیت های خود موسسه خود را به افراد معرفی کنید.

راهنمای تولید محتوای آموزشی موفق

تولید محتوا آموزشی و ساخت فیلم آموزشی یکی از انواع روش های تولید محتوا است که نه تنها در طول آموزش به اشخاص مختلف باعث کسب درآمد و برندسازی برای شخص یا سازمان آموزش دهنده می‌شود، بلکه پس از مدتی که گذشت می‌بینید تمام افرادی که به آنها آموزش داده اید بعد از مدتی یکی از طرفداران شما خواهند شد و با شما ارتباط بیشتری می‌گیرند و از این طریق بیشتر افراد یا سازمان ها با توجه به راهنمای تولید محتوای آموزشی موفق برای افزایش ارتباط خود با مشتریان از این روش مطمئن استفاده می کنند و به ساخت فیلم آموزشی می‌پردارند.

موفق ترین محتوای آموزشی  و ساخت ویدیو  آموزشی می‌تواند دارای این ویژگی هاست:

  • ساخت ویدیو آموزشی دارای مطالب ارزشمند باشد
  • ساخت ویدیو آموزشی مفید و به درد بخور باشد
  • ساخت ویدیو آموزشی قابل اجرا و کاربردی باشد
  • ساخت ویدیو آموزشی جامع و کامل باشد

ساخت و تولید ویدیو آموزشی

در تولید و ساخت ویدیو آموزشی به نکات قابل توجهی باید توجه کرد، از جمه این موارد برنامه ریزی و متن آموزشی است که یک کلیپ آموزشی باید جذابیت داشته باشد تا بتواند مخاطلب خود را جذب کند بنابراین اگر مخاطب شما  در 10 ثانیه اول جذب ویدیو نشد می‌توان گفت تمام تلاش شما از بین رفته است. بنابراین در ابتدا از معرفی شرکت خود خودداری کنید و بیشتر به اهمیت آموزش بپردازید و ساخت فیلم آموزشی شما بر همین مبنا باشد.

انتخاب درست میکروفون

انتخاب میکروفون برای ساخت ویدیو آموزشی بسیار مهم است چون در هنگام ضبط نویزهای زیادی وجود دارد که باید گرفته شود بنابراین میکروفون داخلی کامپیوتر برای ساخت و تولید ویدیو آموزشی اصلا مناسب نیست و این مورد یکی دیگر از نکاتی است که باید در ساخت ویدیو آموزشی رعایت شود. تولید انواع فیلم آموزشی

ساخت فیلم آموزشی حرفه ای

ساخت فیلم آموزشی و ساخت ویدیو آموزشی مفیدترین وموثر ترین راه برای آموزش هستند، بنابراین شما با دانستن و بالا بردن اطلاعات خود در این زمینه می‌توانید به ساخت فیلم آموزشی حرفه ای و  تولید فیلم و ویدئو آموزشی حرفه ای امید داشته باشید.

و لازم به ذکر است برای حرفه‌ای شدن بهتر است از علومی چون کارگردانی، طراحی صحنه، نورپردازی و آشنایی با برنامه‌های ادیت داشته باشیم بنابراین اگر اصول ابتدایی را بدرستی پیش بروید می‌توانید نتیجه خوبی از ساخت فیلم آموزشی حرفه‌ا ی داشته باشید.

راهنمای تهیه فیلم آموزشی

همان طور که قبلا هم گفته شد هر ویدیو آموزشی و ساخت ویدیو آموزشی باید هدف مشخصی داشته باشد، همچنین ساده و واضح باشد.

زمانی که متوجه شدید هدفتان از ساخت ویدیو آموزشی حالا می‌توانید یک برنامه ریزی دقیق داشته باشید تا اهدافتان را به خوبی پیش ببرید.

صفر تا صد راهنمای تولید محتوای آموزشی

ساخت ویدیو آموزشی: 1.جمع آوری اطلاعات

اولین مرحله در ساخت 0 تا 100 تولید محتوا آموزشی برای تولید محتوای ویدیو آموزشی این است که تا جایی که امکان دارد، راجع به موضوع مدنظرتان اطلاعات جمع آوری کنید.

به هر میزان که منابع شما، پربارتر باشد مراحل بعدی سریع‌تر و بهتر پیش می‌رود. لازم به ذکر است ساخت فیلم و کلیپ آموزشی همچنین ساخت ویدیو آموزشی روش پرطرفداری در اشتراک گزاری اطلاعات و آموزش‌های ویدیویی است.

ساخت ویدیو آموزشی: 2.سناریونویسی 

اگر دقت کرده باشید در بعضی از ویدیوهای آموزشی گاهی فرد مکث‌های طولانی می‌کند و یا به من من می‌افتد و این یکی از مخرب ترین موارد برای تولید محتوای ویدیو آموزشی و ساخت ویدیو آموزشی محسوب می‌شود. بنابراین مهم نیست مدت زمان ویدیوی شما چقدر باشد؛ بلکه کیفیت بسیار مهم می‌شود، در هر صورت حتما شما قبل از ضبط ویدیو به یک سناریو و متن قوی نیاز دارید.

جمع بندی کنید:

از نکات دیگری که باید بعد از جمع‌بندی محتوا، به آن توجه کنید، حتما کل مطالبی که قرار است در ویدیو مطرح کنید را بنویسید و مطمئن شوید سناریوی شما تمام جنبه‌ها و موضوعات مدنظر را پوشش داده باشد. بعد از نوشتن سناریو، لازم است متن سناریو را بارها بخوانید و تمرین کنید تا موقع ضبط ویدیو بتوانید بدون مکث و مسلط صحبت کنید.

ساخت ویدیو آموزشی: 3.تهیه اسلاید

به تصویر درآوردن اسلایدهایی که در آن نکته‌های کلی مطالب و موضوعات کلیدی ویدیو است، می‌‌تواند باعث تعامل بیشتر و متمرکز شدن مخاطب به آن موضوع شود.

البته نیازی نیست که کل محتوا و مطالب را به صورت اسلاید نمایش داد؛ برای نحوه ساخت ویدیو آموزشی بهتر است در هر بخش به موضوعات اصلی و نکات مهم اشاره کنید. این روش به مخصوصا در تولید محتوای ویدیوهای آموزشی که به صورت اشتراک گذاری صفحه نمایش و ضبط اسکرین است کاربرد دارد.

ساخت ویدیو آموزشی: 4.ضبط صدا و صفحه نمایش

زمانی که متن ویدیو و اسلایدها آماده شد وقت آن می‌رسد که برای تولید محتوای ویدیو آموزشی، همچنین برای ساخت ویدیو آموزشی آن را بخوانید و صدا را ضبط کنید.

نرم افزارهای مختلفی مثل Camtasia برای ویدیو گرفتن از صفحه نمایش وجود دارند که امکان ضبط صدای همزمان یا اضافه کردن فایل صوتی را نیز به شما می‌دهند. بنابراین به راحتی می‌توانید با موبایل صدایتان را ضبط کنید و بعد فایل آن را به ویدیو اضافه کنید. ساخت کلیپ آموزشی حرفه ای با تجهیزات لازم برای شما این امکان را می‌دهد که به سرعت رشد چشمگیری داشته باشید.

ساخت ویدیو آموزشی: 5.ضبط ویدیوی آموزشی

اگر متناسب با فعالیتی که دارید ویدیوی شما نیاز به ضبط ویدیو و مجری دارد و قصد ساخت کلیپ آموزشی حرفه ای و ساخت ویدیو آموزشی دارید باید تجهیزات لازم برای فیلمبرداری را آماده داشته باشید. در بسیاری از موارد، با استفاده از یک موبایل باکیفیت نیز می‌توانید از خودتان ویدیو بگیرید و با خواندن سناریو توضیحات آموزشی موردنظرتان را برای یک ارائه خوب آماده کنید.

تجهیزات خود را حرفه‌ای کنید

البته هرچقدر تجهیزات شما حرفه‌ای‌تر باشد  تولید محتوای ویدیوی آموزشی جذاب‌تری برای مخاطبان خود دارید. اما اگر ابتدای راه هستید با امکانات ابتدایی مثل موبایل هم می‌توانید اقدام به ساخت ویدیو کنید. همچنین به کمک اپلیکیشن‌های ادیت و تدوین ویدیو، محتوای خود را حرفه‌ای‌تر کنید.

ساخت ویدیو آموزشی: 6.انتشار ویدیو و ترفیع محتوا

این نکته هم بسیار مهم است که، پیدا کردن پلتفرمی که به راحتی در دسترس باشد و بتوان بدون دغدغه در آن ویدیو منتشر کرد، همین مساله اهمیت بالایی در جذب مخاطب خواهد داشت.

آپارات یک گزینه مناسبی است برای تولید محتوای ویدیو آموزشی و ساخت ویدیو آموزشی که به دلیل سرعت بالا و دسترسی راحت برای انتشار ویدیوهای آموزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسیاری از معلمان و اساتید ویدیوهای آموزشی خود را در کانال آپارات خود منتشر می‌کنند و لینک آن را با دانش آموزان و دانشجویان خود به اشتراک می‌گذارند.

علاوه بر این، با انتشار ویدیو در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام نیز می‌توانید مخاطبان بیشتری را به تماشای ویدیوی آموزشی خود تشویق کنید.

اهمیت انتخاب پلتفرم مناسب برای انتشار ویدیو و تولید محتوای ویدیو آموزشی به اندازه ساخت ویدیو از اهمیت بالایی برخوردار است.

ساخت و ویرایش ویدئو آموزشی

با توجه به عصر دیجیتال و رشد سریع تکنولوژی امروزه تولید محتوای ویدیویی رشد چشمگیری پیدا کرده و هدف از ساخت این دوره، کمک به کسب و کارها برای حضوری قدرتمند در عرصه‌ی بازاریابی ویدیویی یا Video Marketing است.

تولید محتوای ویدیویی: خلاقیت و ادیت حرفه‌ای

این را هم بدانید که در تولید محتوای ویدیویی، برنده کسی است که خلاقیت بهتری روی ادیت‌های فیلم‌هایی که می‌گیرد انجام دهد، که شما با استفاده از تکنیک‌های حرفه‌ای و گذراندن این دوره‌ها می‌توانید کسب و کار خود و دیگران را یک سر و گردن از رقبا جلوتر نشان دهید. ساخت ویدئو و کلیپ های حرفه ای در روند فعالیت شما بسیار تاثیر دارد بنابراین تمام تلاش خود را بکنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

بنابراین برای ویرایش و ساخت ویدئو آموزشی بهتر است آموزش لازم را داشته باشید. پیشنهاد ما برای شما تهیه‌ی پکیج تولید محتوای ویدئویی است که کار را برای شما سهل تر می‌کند.

پکیج تولید محتوای ویدئویی

پکیج‌‌ تولید محتوای ویدئویی و ساخت ویدیو آموزشی معمولا برای آموزش و مهارت بیشتر در رشته های گوناگون برای افراد مختلف و سنین مختلف است.

 

همچنین مطالب آموزشی و تمرین رشته های مختلف علمی، هنری و ورزشی مانند فیلم آموزش آشپزی، فیلم آموزش زبان، فیلم آموزشی ورزشی، فیلم آموزشی درسی، فیلم آموزشی موسیقی، فیلم آموزش روانشناسی و … از جمله پکیج های آموزشی کاربردی هستند که مخاطب در زمان دلخواه خود، از آن‌ها استفاده مناسب و کاربردی می کند.

 

چگونه ویدیو آموزشی بسازیم

برای اینکه بدانیم چگونه ویدیو آموزشی بسازیم  و ساخت ویدیو آموزشی چگونه است، باید نقش کارگردان را مهم بدانیم تا در این راستا به بهترین شکل عمل کنیم. بنابراین در این فرایند کارشناس نیز نقش مهمی را ایفا می‌کند.

بنابراین برای اینکه یک ویدیو آموزشی بسازیم کارگردان باید بر فیلنامه نظارت کند همچنین بازیگران را انتخاب کند و به طور کلی همه امور ساخت فیلم را بر عهده بگیرد. لازم به ذکر است محل فیلمبرداری و سبک بازی نیز بسیار حائز اهمیت است.

هدف از تولید انواع فیلم آموزشی

هدف از تهیه تولید انواع فیلم آموزشی، و قواعد مهم در تولید ویدیوی آموزشی و ساخت ویدیو آموزشی ارائه دادن اطلاعات و آموزش های فنی و کاربردی برای استفاده از محصولات یا خدمات به مخاطب است، که برای مصرف کننده و مشتریان یک مجموعه مناسب است، و در قالب کلیپ های آموزشی کوتاه و کاربردی مواردی مثل نحوه نصب و راه اندازی محصول و اطلاعات مورد نیاز را به طریقی ساده ارائه می کند.

ساختاربندی کنید:

ساختاربندی این نوع از فیلم های آموزشی، در قالب انیمیشن، موشن گرافیک، رئال و یا ترکیبی از آنها است که برای توصیف محصولات، خدمات و یا موضوعات مورد نظر ساخته می شود.

مهارت ساخت کلیپ آموزشی با پاورپوینت

حتما تا به حال این مشکل برای شما هم پیش آمده که پروژه تان آماده شده اما زمانی که می‌خواهید در سیستم دیگری اجرا کنید، دچار مشکل بهم ریختگی فونت می شود و  یا اینکه می خواهید فایل پروژه تان را در اختیار افرادی بگذارید که در سیستم کامپیوتری خود این برنامه را ندارند.

تولید محتوای ویدیویی: کلیپ بسازید

بنابراین ما به شما پیشنهاد می دهیم پروژه ی خود را به کلیپ تبدیل کنید و از نمایش آن در هر کامپیوتری اطمینان خاطر داشته باشید. ساخت ویدیو آموزشی و ساخت کلیپ آموزشی با پاورپوینت یکی از مهارت هایی است که در ساخت کلیپ بسیار کمک می‌کند.

ساخت ویدیو آموزشی با پاورپوینت

یکی از نرم‌افزار‌ها، نرم‌افزار پاورپوینت است که برای ساخت عکس نوشته و ساخت ویدیو آموزشی استفاده می‌شود. می‌توان گفت این نرم‌افزار به یک برنامه‌ای جامع و محبوب تبدیل شده و بسیاری از افراد برای ارائه مقالات یا دیگر نوشته‌های خود از آن استفاده می‌کنند. شما می‌توانید به کمک پاورپوینت اسلایدهایی را که شامل متن، تصویر، ویدئو، جدول، نمودار، صدا و غیره هستند، برای ارائه‌های خود استفاده کنید.

آموزش پاورپوینت

آموزش پاورپوینت یک اصل مهمی است که افراد به آن احتیاج پیدا می‌کنند. بنابراين آموزش گام به گام و کامل ساخت پاورپوینت باید در دسترس همه قرار بگيرد. در دوره آموزش پاورپوینت به صورت تخصصی و عملی با این ابزار مهم آموزش داده شده است.

ساخت ویدیو آموزشی و  ساخت کلیپ و موزیک ویدئو

برنامه های زیادی در دسترس شما هستند که به شما این امکان را می‌دهد تا ساخت کلیپ با عکس در کنار موسیقی انجام شود، تا حال و هوای دلنشین تری را تجربه کنید. اما پیدا کردن نرم ‌افزاری که این کار را به بهترین شکل انجام بدهد، واقعا آسان نیست.

از ویژگی های اصلی که یک برنامه برای ساخت کلیپ و موزیک ویدئو همچنین ساخت ویدیو آموزشی باید داشته باشد می توان به کاربرد آسان از آن، قابلیت به اشتراک گذاری آنلاین و جلوه های فانتزی آن اشاره کنیم.

ساخت کلیپ آموزشی در کامپیوتر

نرم افزارهای ساخت کلیپ آموزشی برای کامپیوتر و ویندوز از محبوبیت قابل توجهی برخوردار هستند. این نرم افزار ها و برنامه ها در ساخت ویدیو آموزشی می‌توانند امکانات قابل توجهی را برای ضبط ویدیو آموزش درسی در لپتاپ یا کامپیوتر شما در اختیار شما قرار دهند.

کلیپ آموزشی در کامپیوتر

ساخت کلیپ آموزشی در کامپوتر برای انتقال یک مفهوم آموزشی، موثرترین راه برای انتقال درست آن است. تقریبا اکثر کاربران ترجیح می‌دهند دروس را از طریق ویدیوهای آموزشی یاد بگیرند تا متن و یا حتی صدا، بنابراین با استفاده از نرم افزارهای ساخت کلیپ آموزشی برای کامپیوتر، می‌توان حتی برای خسته‌کننده‌ترین مفاهیم نیز ویدیوهای جذاب و کاربردی ساخت.

 

دریافت مشاوره رایگان

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.