لوگو (Logo) یا آرم، به فارسی نشان‌واره، نمادی از مالکیت، کیفیت و ارزش‌های یک شرکت است که روی محصولات، کارت ویزیت، وب سایت، رسانه‌های اجتماعی و مهم‌تر از همه در ذهن مشتریان نقش می‌بندد! با طراحی لوگو (Logo designهویت تجاری یک شرکت شکل می‌گیرد.

ساخت لوگو

آیا شما صاحب کسب و کار یا برندی هستید و دلتان می‌خواهد برند شما در بازار نسبت به رقبایتان متمایز باشد؟ دوست دارید مشتریانی که از شما خرید می‌کنند با تعریف از برندتان نام شما را زبانزد خاص و عام کنند؟ در این صورت، شما باید در مورد هویت برند و ادراک آن در ذهن مشتری جدی عمل کنید.

راه‌های مختلفی برای متمایز کردن برند شما وجود دارد که یکی از آن‌ها طراحی لوگو است. اما اصلاً لوگو چیست و طراحی لوگو چه اهمیتی در تمایز هویت برند شما دارد؟ با ما همراه باشید تا در مورد لوگو، اهمیت آن برای کسب و کار و مراحل طراحی لوگو توضیح دهیم.

اهمیت طراحی لوگو: در این بازار رقابتی، مخصوص در دیجیتال مارکتینگ، هر صاحب کسب و کاری می‌خواهد که در بین رقبا متمایز دیده شود و این کار فقط و فقط با طراحی لوگوی خاص امکان‌پذیر است. حتما شعار “در هنگام خرید حواستان به لوگوی ما باشد” زیاد شنیده‌اید. هویت تجاری شما با یک لوگوی خاص جان می‌گیرد و باعث می‌شود که مشتری‌ها خیلی سریع شما را در بین رقبا بیابند!

(برای اطلاع از طراحی سایت فروشگاهی، طراحی سایت صرافی، طراحی سایت شرکتی، طراحی سایت هتل و طراحی سایت طلا فروشی روی لینک مربوطه کلیک کنید.)

ساخت لوگو

طراحی لوگو چیست؟

آرم حک شده روی قوطی‌های کوکاکولا را دیده‌اید؟ یا شکل سیبی که بر روی آیفون‌ها درج شده است؟ این نمادها و حرف‌ها همه لوگو محسوب می‌شوند. از اینرو، لوگو نمادی است که در قالب متن یا تصویر ارائه می‌شود.

هر برندی دارای لوگوی خاصی است که به وسیله آن قابل شناسایی است. وقتی که طراحان لوگو می‌خواهند برای برند شما لوگویی را طراحی کنند، آن‌ها سعی می‌کنند هویت برند شما را در طرح لوگو نشان دهند. درست است که لوگوها ظاهر زیبا و جذابی دارند، با این حال، هدف از ساخت آن‌ها فراتر از جذابیت ظاهری‌شان است. اما دقیقاً هدف از طراحی لوگو چیست؟

ساخت لوگو: لوگو یا آرم، عنصری گرافیکی از اشکال، حروف و اعداد است و لزومی هم ندارد که معنای آن برای همه قابل درک باشد! اما حتما باید از نظر رنگ و سبک از دیگر علائم متفاوت باشد. چون بصورت انحصاری مخصوص شرکت و محصولات شما است!

(برای اطلاع از طراحی سایت فرش، طراحی سایت سالن زیبایی، طراحی سایت هنری، طراحی سایت سازمانی و طراحی سایت املاک روی لینک مورد نظر کلیک کنید.)

اهمیت طراحی لوگو در برندسازی

شاید شما با خودتان فکر کنید که طراحی لوگو برای برند آنقدرها هم مهم نیست. اما این مسئله حقیقت ندارد. اگر شما یک لوگوی خوب برای برندتان بسازید، خیلی بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنید می‌تواند برای کسب و کارتان کاربردی باشد که ما در ادامه چند تا از این کاربردها را برای شما توضیح خواهیم داد.

اهمیت ساخت لوگو: خاص بودن برند در بازاری با رقبای بی‌نهایت

مهم نیست که شما صاحب چه کسب و کاری هستید یا در چه بازاری فعالیت می‌کنید. در هر بازار و حوزه صنعتی همیشه رقیب وجود دارد. اما شما چطور می‌توانید خودتان را بین رقبای‌تان متمایز کنید؟ راه‌های متفاوتی برای این کار وجود دارد.

اما یکی از موثرترین راه‌ها داشتن یک لوگوی منحصر به فرد برای برندتان است. داشتن یک لوگوی جذاب و خاص باعث می‌شود که مشتریان بدانند شما با رقبایتان فرق می‌کنید. بنابراین، بد نیست که به لوگوی رقبای خود نگاهی بندازید و ببینید که آن‌ها چه کارهایی را درست و چه کارهایی را اشتباه انجام داده‌اند تا بتوانید لوگوی خود را از آن‌ها متمایز کنید.

(برای اطلاع از طراحی سایت صنعتی، طراحی سایت حقوقی، طراحی سایت کافه، طراحی سایت پوشاک  و طراحی سایت رستوران روی لینک‌های مربوطه کلیک کنید.)

اهمیت طراحی لوگو: نشان دادن هویت برند

برای خیلی از افراد ممکن است که لوگو اولین چیزی باشد که از برند شما مشاهده می‌کنند. در نتیجه، طراحی لوگوی برند هوشمندانه می‌تواند به مشتری بفهماند که شما در چه صنعتی فعالیت می‌کنید و خدماتتان از چه نوع است. برای مثال، یک برند نرم‌افزار را در نظر بگیرید که در طراحی لوگویش از طرح‌ مدارهای الکتریکی استفاده می‌کند. وقتی شما این لوگو را می‌بینید، چه چیزی به شما القا می‌شود؟

طراحی لوگوی این برند نشان می‌دهد که در زمینه محصولات الکترونیکی فعالیت می‌کند. بنابراین، مخاطبان هدف آن کسانی هستند که از نرم‌افزارها و محصولات الکترونیکی استفاده می‌کنند، چون شکل مدارهای الکترونیکی در لوگو را می‌شناسند. بنابراین، ساخت لوگو می‌تواند راه خوبی برای نشان دادن هویت برندتان باشد.

(برای اطلاع از طراحی سایت ورزشی، طراحی سایت وردپرس، طراحی سایت آتلیه، طراحی سایت تورگردشگری و طراحی سایت پتروشیمی روی لینک‌های مورد نظر کلیک کنید.)

اهمیت ساخت لوگو: ابزاری مهم در تبلیغات

یکی از مهمترین عوامل موفقیت برند شما تبلیغات موثر و کارآمد آن است. شما این تبلیغات را می‌توانید در اسناد بازاریابی، بسته بندی، محصولات، رسانه‌های اجتماعی و وب سایتتان شامل کنید. وقتی در تبلیغات شما لوگوی برند خود را به وجود می‌آورید،

این باعث می‌شود که مشتری با هویت برند شما بیشتر آشا شود و آن را با تبلیغات و محصولاتتان ارتباط دهد. در نتیجه، لوگو یک ابزار خیلی خوب و مهم در تبلیغات است و می‌تواند آشنایی و وفاداری مشتریان به برند شما را هم بیشتر کند.

(برای اطلاع از طراحی سایت بیمه، طراحی سایت لوازم التحریر، طراحی سایت خودرو و  طراحی سایت لوازم خانگی روی لینک مورد نظر کلیک کنید.)

اهمیت طراحی لوگو: جذب مشتریان جدید

دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم رنگارنگ و پر از تصاویر زیبا و جذاب است. اگر لوگوی برند شما طراحی خوب و زیبایی داشته باشد، نه تنها می‌تواند مشتریان پیشین، بلکه مشتریان جدیدی را هم جذب خود کند. به خاطر داشته باشید که وقتی که برندتان را راه اندازی می‌کنید، خیلی‌ها آن را نمی‌شناسند.

اما اگر لوگوی شما طراحی جذابی داشته باشد، مردم در مورد آن کنجکاو خواهند شد و حتی ممکن است ترغیب شوند که از محصولات آن بخرند. بنابراین، قدرت یک لوگوی زیبا را هیچ وقت دست کم نگیرید.

اهمیت ساخت لوگو: لوگوهانقطه شناسایی شرکت‌ها هستند. آن‌ها نمادی برای تشخیص نام تجاری از میان سایر رقبا است.

(برای اطلاع از طراحی سایت بیمارستان، طراحی سایت خیریه، طراحی سایت بانک، طراحی سایت آموزشی و طراحی سایت ابزار آلات روی لینک مورد نظر کلیک کنید.)

اهمیت طراحی لوگو در برندسازی

انواع طراحی لوگو چیست؟

حالا که ما در مورد لوگو صحبت کردیم، حالا بیایید به سراغ این برویم که چه انواع لوگویی وجود دارند. دانستن بیشتر در مورد انواع مختلف لوگو به شما کمک خواهد کرد که تصمیم بگیرید که برای برندتان چه نوع لوگویی مناسب است. به طور کلی، چهار نوع معمول برای ساخت لوگو وجود دارند که ما در ادامه آن‌ها را برای شما توضیح خواهیم داد.

انواع ساخت لوگو برای پیج و شرکت: لوگوی نشان تصویری

حتماً شما لوگوی گوگل یا شرکت کوکاکولا را دیده‌اید که نام برند را کامل نشان می‌دهد. این نوع لوگو از نوع نشان تصویری است. لوگوی نشان تصویری یک نوع لوگو است که نام برند را به طور کامل به شما نشان می‌دهد. به این صورت، مشتریان شما با نام کامل برندتان آشنایی خواهند داشت.

لوگوی نشان تصویری برای طراحی لوگو شرکت و برندهایی خوب است که تازه راه‌اندازی شده‌اند و می‌خواهند نام خود را از همان اول به مشتریان بشناسانند. این مدل برای طراحی لوگو سالن زیبایی یا برای طراحی لوگو ورزشی توصیه می‌شود.

(برای اطلاع از طراحی سایت مبلمان، طراحی سایت شرکت ساختمانی، طراحی سایت پزشکی، طراحی سایت بازرگانی و طراحی سایت لوازم یدکی روی لینک مورد نظر کلیک کنید.)

انواع طراحی لوگو شرکت: لوگوی مونوگرام

اگر نام برند شما طولانی است و می‌خواهید که ظاهر لوگویتان حالت مختصری داشته باشد، نوع لوگوی مونوگرام را انتخاب کنید. علاوه بر این، خیلی از برندهایی که با سابقه و شناخته شده در بازار هستند هم از نوع لوگوی مونوگرام استفاده می‌کنند. در طراحی لوگو وب سایت، برای افزایش زیبایی هویت بصری، معمولا به ساخت لوگوی سه بعدی رو می‌آورند.

برای مثال، برندهای مد لوئیس ویتون و برند تولید ماشین فولکس واگن از لوگوی مونوگرام استفاده می‌کنند.

انواع ساخت لوگو: لوگوی ترکیبی

لوگوی ترکیبی، ترکیبی از طراحی لوگوی مونوگرام و نشان تصویری است. این نوع لوگو برای برندهایی مناسب است که بخواهند هر دو جنبه نام برند و هویت آن را به مخاطب بشناسانند. برندهایی مثل آدیداس و لاکاست از این نوع ساخت لوگو استفاده می‌کنند.

(برای اطلاع از طراحی سایت تجهیزات پزشکی، طراحی سایت بازرگانی، طراحی سایت صنایع دستی، طراحی سایت کالای خواب و طراحی سایت مهد کودک روی لینک‌های مورد نظر کلیک کنید.)

انواع طراحی لوگو سایت: علامت نام تجاری

تا به حال ما سه نوع لوگویی که برای شما مثال زدیم، همه دارای نوعی حرف در خود بودند. اما علامت نام تجاری اینطور نیست. لوگوی علامت نام تجاری برای نشان دادن برند فقط از طرح‌ها و شکل‌ها استفاده می‌کند، نه حروف.

برای مثال، شرکت اپل در پشت هر یک از آیفون‌های خود لوگوی سیبش را حک می‌کند. همانطور که می‌توانید مشاهده کنید، این لوگو فقط در شکل سیب است و هیچ حرفی در خود ندارد. با این حال، وقتی مخاطبان این لوگو را می‌بینند، بلافاصله آن را با شرکت اپل ربط می‌دهند.

(برای اطلاع از طراحی سایت موزیک، طراحی سایت خدماتی، طراحی سایت حمل و نقل، طراحی سایت انتشارات و طراحی سایت قنادی روی لینک‌های مورد نظر کلیک کنید.)

انواع طراحی لوگو چیست؟

طراحی لوگوی حرفه ای

در بخش قبلی، ما توضیح اجمالی در مورد انواع لوگو دادیم. دانستن در مورد انواع لوگو می‌تواند به تصمیم‌گیری انتخاب‌های شما در گزینش لوگوی مناسب برای شرکتتان کمک کند. اما عوامل دیگری هم وجود دارند که شما باید در گزینش طراحی لوگو سایت یا در طراحی لوگو شرکت خود در نظر بگیرید که ما در این بخش آن‌ها را برایتان توضیح خواهیم داد:

ساخت لوگو: مقیاس پذیری خوب لوگو

شما از لوگوی خود در محتواهای مختلف برندتان مثل بسته‌بندی محصول، محتوای بازاریابی، وب سایت، رسانه‌های اجتماعی و غیره استفاده می‌کنید. در نتیجه، لوگوی شما باید طوری طراحی شده باشد که بتوان آن را در سایزهای مختلف نمایش داد.

به این صورت، مشتری راحت می‌تواند لوگوی شما را بخواند. اگر لوگوی شما آنقدر ریز روی یک بیلبورد درج شده باشد، چطور مخاطب می‌تواند نام برند شما را تشخیص دهد؟ برای همین، یکی از عوامل مهم در ساخت لوگو کارآمد مقیاس پذیری خوب آن است.

(برای اطلاع از تدوین استراتژی سئو روی لینک مورد نظر کلیک کنید.)

طراحی لوگو: در نظر گرفتن اهداف برند

شما می‌خواهید که مشتریان وقتی به برند شما فکر کنند، چه ایده‌ای در ذهنشان شکل بگیرد؟ دلتان می‌خواهد نظر آن‌ها نسبت به برندتان نوآورانه و مبتکرانه باشد یا شیک و کلاسیک؟ وقتی که شما لوگوی برند را طراحی می‌کنید،

طراحی لوگوی برند می‌تواند این حس و ذهنیت را در ذهن مخاطبان ایجاد کند. برای همین، حتماً در طراحی لوگو اهداف برند خود را در نظر بگیرید. همچنین، شما می‌توانید در مورد مخاطبان هدف خود در بازار هم تحقیق کنید.

ساخت لوگو: از رقبایتان تقلید نکنید

زیر نظر گرفتن رقبایتان در بازار کار درستی است. شما از این طریق می‌توانید از کارهای اشتباهی که آنها در بازار می‌کنند اجتناب و کارهای درست آنها را در کسب و کار خودتان اعمال کنید. اما در مورد لوگویتان اصلاً سعی نکنید که از رقبایتان تقلید کنید. لوگو بخشی از هویت برند شماست و آن را متمایز می‌کند. از این رو، طرح آن نباید شبیه به طرح لوگوی رقبایتان باشد.

اگر شما لوگوی خود را شبیه به لوگوی رقبای خود کنید، مشتریان لوگو شرکت شما را با لوگوی شرکت‌های دیگر اشتباه می‌گیرند و توجه آنها اصلاً به لوگوی شما جذب نخواهد شد. همچنین، اگر لوگوی برند شما خیلی شبیه به لوگوی برند رقیبانتان باشد، امکان دارد که شرکت‌های رقیب به خاطر زیر پا گذاشتن قوانین کپی رایت لوگو از شما شکایت کنند. در نتیجه، بهتر است که شما در طرح لوگو از رقبایتان تقلید نکنید.

(برای اطلاع از چگونگی آنالیز سئوی سایت روی لینک کلیک کن!)

طراحی لوگوی حرفه ای

تفاوت طراحی لوگو و برندینگ

ما در بخش‌های قبلی توضیح دادیم که لوگو در متمایز کردن هویت برند نقش مهمی دارد و مشتریان می‌توانند به کمک طراحی لوگو به راحتی برند شما را در بین رقبا تشخیص دهند. همین باعث می‌شود که برخی ساخت لوگو را با برندینگ اشتباه بگیرند. طراحی لوگو نقش مهمی در برندینگ دارد، اما با آن یکسان نیست. برای درک بهتر این تفاوت اول اجازه دهید تا از هر کدام از مفاهیم ساخت لوگو و برندینگ تعریفی مختصر را ارائه دهیم.

تفاوت ساخت لوگو و برندینگ: تعریف برند

برند یک ایده و تصور در ذهن مخاطب است که در زمان دیدن و شنیدن در مورد کالا، خدمات و فعالیت‌های یک شرکت شکل می‌گیرد. این تصور می‌تواند عاطفی یا غیر عاطفی باشد و زمانی برانگیخته می‌شود که یک فرد با عوامل مختلف برند مثل کالا، جلوه‌های بصری، محتوای تبلیغاتی و غیره در تماس باشد. برندینگ هم فرایندی است که در آن شکل هویت برند ساخته می‌شود و مخاطبان با ویژگی‌های مختلف آن برند را می‌شناسند.

(برای اطلاع از چگونگی مشاوره سئو روی لینک مورد نظر کلیک کن!)

تفاوت طراحی لوگو و برندینگ: تعریف لوگو

همانطور که قبلاً توضیح دادیم، لوگو یک نماد گرافیکی برای هویت شرکت است. طراحی لوگو برای تمایز شرکت و برند از رقبای آن انجام می‌شود و باعث جلب توجه مخاطبان به خود می‌شود. طراحان لوگو با به کارگیری طرح‌های گرافیکی و فونت‌های جذاب می‌توانند چشم مخاطب را به لوگوی برند جلب کنند.

تفاوت طراحی لوگو و برندینگ

ساخت لوگو و برندینگ

با توجه به دو تعریفی که از لوگو و برند کرده‌ایم، برندینگ فرایند ایجاد هویت برند و تصویر آن در ذهن مشتری است. این فرایند دارای اجزا و مراحل مختلفی از جمله تعریف هدف برند، تعیین لحن محتوای ارتباطی و تبلیغاتی آن و عوامل دیگری مثل عوامل بصری از جمله طراحی لوگو و غیره است. در نتیجه، ساخت لوگو بخشی از ابزارهای ایجاد برندینگ است و با آن یکسان نیست.

(برای اطلاع از تعرفه سئو به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

اهمیت طراحی لوگو برای برندینگ چیست؟

در بخش قبلی، ما گفتیم برندینگ فرایندی است که در آن هویت خاص برند شما شکل می‌گیرد و مشتریان برندتان را از بین برندهای دیگر متمایز می‌کنند. اما دقیقاً لوگو چطور می‌تواند به برندینگ کسب و کارتان کمک کند؟

شناخت سریع برند با طراحی لوگو

درست است که برندینگ جنبه‌های مختلف دارد. اما اگر طراحی لوگوی شما هم جالب باشد، مخاطبان شما خیلی سریع می‌توانند آن را تشخیص دهند و با آن ارتباط برقرار کنند. از سوی دیگر، اگر ساخت لوگوی شما جالب نباشد، بخشی از هویت برند شما همچنان ناشناخته باقی خواهد ماند و شما شاید زمان بسیار بیشتری را در بازار جهت تمایز هویت برند خود صرف کنید.

(برای اطلاع از چگونگی سئو سایت فروشگاهی روی لینک کلیک کن.)

ایجاد هویت پایدار برند و انگیختن اعتماد در مخاطبان

شما برای تثبیت برند خود باید آن را در کانال‌های تبلیغاتی مختلف مثل وب سایت، وبلاگ رسانه‌های اجتماعی و غیره تبلیغ کنید. به این صورت، مخاطبان برند شما را می‌شناسند. همچنین، شما باید لوگوی خود را در تمام اسناد تجاری برندتان درج کنید و طراحی لوگوی شما باید یکسان باشد. یکسان بودن طراحی لوگو باعث می‌شود که مخاطبان به برند شما اعتماد بکنند و اعتبار برند شما نزد آنها بیشتر شود.

(برای اطلاع از چگونگی سئو سایت انگلیسی به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

حرفه‌ای نشان دادن برند

هر چقدر که جلوه‌های بصری یک برند شیک و حرفه‌ای به نظر برسند، مردم به آنها اعتماد بیشتری می‌کنند. در نتیجه، ساخت لوگو باید در حین خاص کردن برند کاری کند که در چشم مخاطب برند هم جذاب و حرفه‌ای به نظر برسد.

ایجاد ارتباط عاطفی با مخاطبان

وقتی مخاطبان با برندی رابطه عاطفی برقرار می‌کنند، بیشتر به آن وابسته می‌شوند و حس وفاداری در آن‌ها به آن برند برانگیخته می‌شود. در این بین، طراحی لوگوی خوب می‌تواند این حس عاطفی عمیق را در مخاطبان شما ایجاد کند و باعث شود که با دیدن لوگو احساس اعتماد و امنیت به برندتان در آن‌ها به وجود بیاید. در نتیجه، طراحی لوگو می‌تواند ابزار خوبی برای ایجاد ارتباط عاطفی برند با مخاطبان شما باشد.

اهمیت طراحی لوگو برای برندینگ چیست؟

اصول طراحی لوگو حرفه ای

اگر شما می‌خواهید طراحی لوگو با حروف انگلیسی یا فارسی برندتان با‌کیفیت باشد و برند شما را متمایز کند، طراحی لوگوی شما باید چند ویژگی مهم داشته باشد. این ویژگی‌ها باعث می‌شود که مخاطبان برندتان نتوانند برند شما را به راحتی فراموش کنند.

اگر می‌خواهید هزینه طراحی لوگو رایگان برایتان تمام شود، می‌توانید از ربات لوگو ساز رایگان یا لوگوساز آنلاین استفاده کنید؛ یا با برنامه‌های لوگو ساز با فونت فارسی و یا طراحی لوگو با هوش مصنوعی وارد عمل شوید. از  در ادامه با ویژگی‌ها و اصول طراحی لوگو حرفه ای آشنا می‌شوید:

اصول ساخت لوگوی سایت: به یاد ماندنی و خاطره انگیز باشد!

مهم‌ترین اصل در ساخت لوگوی حرفه‌ای خاطره‌انگیز بودن آن است. حتما می‌خواهید برند شما در خاطر مخاطبان‌تان باقی بماند، درست است؟ در نتیجه، شما باید کاری کنید که ساخت لوگوی برندتان در خاطر دیگران به یاد‌ماندنی باشد و تا زمانی طولانی باقی بماند. به این صورت، مخاطبان برند شما را از بین برندهای رقبا متمایز خواهند کرد و می‌دانند که طراحی لوگو با برند شما مرتبط است. شاید یکی از لوگوهای خاطره انگیز در ایران، لوگوی هواپیمایی ایران (هما) باشد.

(برای اطلاع از طراحی هویت بصری روی لینک کلیک کن.)

اصول طراحی لوگوی سایت: ساده بودن

گاهی اوقات ساخت لوگو برای پیج می‌تواند خیلی پیچیده باشد. اما پیچیدگی هر طرحی لزوماً به نشان موفقیت آن نیست. در خیلی از مواقع، طراحی ساده لوگو باعث جذابیت بیشتر آن می‌شود. بنابراین، در ساخت لوگو بیشتر به این دقت کنید که آن لوگو هویت برند شما را برساند و سعی نکنید که به آن خیلی شاخ و برگ دهید یا آن را پر از جزئیات غیر ضروری کنید. جایزه‌ی ساده‌ترین و در عین حال جذاب‌ترین لوگو در دنیا به شرکت نایکی Nike می‌رسد.

(برای اطلاع از طراحی ست اداری به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

طراحی لوگو وبسایت: داشتن فرمتی انعطاف‌پذیر

شما برای تبلیغ برندتان باید لوگو را در پلتفرم‌های مختلف مثل رسانه‌های اجتماعی، وب سایت و بیلبوردها به مخاطبان نشان دهید. اگرچه طراحی لوگو مینیمال جذاب و شیک است، اما باید ظرافت‌های آن در حدی باشد که قابل لمس باشند. در نتیجه، لوگوی شما باید در اندازه‌های کوچک و بزرگ و قالب‌های مختلف قابل نمایش باشد. بنابراین، حتماً در زمان ساخت لوگو این نکته را در نظر بگیرید یا در سفارش طراحی آن حتماً آن را به تیم طراح لوگو گوشزد کنید.

اصول ساخت لوگو: مطابقت با هویت برند

آیا برند شما در زمینه اقتصادی و مالی فعالیت می‌کند؟ یا در زمینه زیبایی و خدمات تفریحی؟ اگر برند شما خدمات مالی را ارائه می‌دهد، احتمالاً استفاده از رنگ نارنجی در طرح لوگوی برند‌تان انتخاب خوبی نیست.

از سوی دیگر، اگر برند شما در زمینه زیبایی کار می‌کند، رنگی مثل رنگ مشکی هم آنچنان انتخاب خوبی محسوب نمی‌شود. یک طرح لوگوی خوب باید رنگ‌ها و طرحی داشته باشد که به مخاطب این حس را بدهد که که مطابق با هویت برندتان است و این که برند شما در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کند. بنابراین، حتماً به این توجه کنید که طراحی لوگو با هویت برند شما تطابق داشته باشد.

(برای اطلاع از طراحی کاتالوگ به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

اصول طراحی لوگو شرکت: پیرو مد نباشید

برندهایی هستند که در طراحی لوگویشان از الگوهای مد پیروی نمی‌کنند. برای مثال، شما برند کوکاکولا را در نظر بگیرید. کوکاکولا یک برند قدیمی و با سابقه است. اما در طول سالیان دراز، در طراحی لوگوی خود تغییر آنچنانی نداده است و هنوز هم لوگوی جذابی دارد. از این رو، شما در ساخت لوگو بیشتر سعی کنید که هویت برندتان را تعریف کنید و خیلی از رویه‌های مد پیروی نکنید.

اصول طراحی لوگو حرفه ای

طراحی لوگو رایگان

بیشتر شرکت‌ها و برندها، طراحی لوگوی خود را به تیم‌های متخصص می‌سپارند. معمولا این راه از همه بهتر است، چون این تیم‌ها تجربه و تخصصی کافی برای ساخت لوگو را دارند. اما سپردن کار به تیم‌های متخصص باید هزینه کرد!

مثلا هزینه طراحی لوگوی حرفه ای و هزینه طراحی لوگو مینیمال که شما را به وجد آورد و سرزبان‌ها اندازد، تقریبا گران است! اگر از پس هزینه طراحی لوگو سایت بر نمی‌آیید، می‌توانید با کمک برخی از نرم‌افزارهای لوگوساز آنلاین یا ربات لوگو ساز، بصورت رایگان برای ساخت لوگو، خودتان دست به کار شوید.

(برای اطلاع از طراحی بروشور به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

طراحی لوگو بدون دانش طراحی

درست است که تیم‌های متخصص طراحی لوگو در این کار مهارت دارند. اما دلیل نمی‌شود که شما نتوانید طراحی لوگو را خودتان انجام دهید. همچنین، در فضای آنلاین نرم‌افزارهای رایگانی وجود دارند که با داشتن منابعی مثل قالب‌های آماده، استیکر، تصاویر و آیکون‌ها کار ساخت لوگو را برای افرادی که می‌خواهند این کار را انجام دهند راحت‌تر می‌کنند.

با این وجود، طراحی لوگو فرای جنبه‌های ظاهری‌اش المان‌های خاصی دارد که شما به عنوان یک طراح لوگوی تازه کار هم می‌توانید آنها را یاد بگیرید. با ما همراه باشید تا در بخش‌های بعدی این عوامل و المان‌ها را برای شما توضیح دهیم.

بهترین سایت ساخت لوگو رایگان

از بین مجموعه سایت لوگو ساز رایگان و همینطور برنامه لوگو ساز، برای طراحی لوگو اسم فارسی رایگان و سایت طراحی لوگوی حرفه ای آنلاین رایگان، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لوگو ساز آنلاین Online Logo Maker
 • طراحی لوگو با اسم فارسی رایگان و ساخت لوگوی نستعلیق رایگان: طراحی لوگونومی
 • طراحی لوگو با گوشی: Canva
 • طراحی لوگو با هوش مصنوعی: Brandmark.io
 • ساخت لوگو برجسته آنلاین: Logaster
 • ساخت لوگو سایت خارجی: DesignMantic
 • طراحی لوگو برای وبسایت: LogoLogo.com

طراحی لوگو بدون دانش طراحی

عناصر تشکیل دهنده طراحی لوگو

اگر شما دلتان می‌خواهد که خودتان کار طراحی لوگو را انجام دهید یا کسی هستید که به دانستن المان‌های مختلف لوگو علاقه دارید، اجازه دهید تا در این بخش عناصر تشکیل دهنده لوگو را برایتان توضیح دهیم. دانستن این المان‌ها و عناصر نه تنها به شما در کار ساخت لوگو کمک می‌کند، بلکه شما متوجه می‌شوید که طراحی جذاب لوگو چه عناصری را باید در خود داشته باشد. هر طراحی لوگو دارای چند عامل مهم و اصلی است که ما این عوامل را در این بخش برایتان توضیح خواهیم داد.

(برای طراحی نرم افزار به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

طراحی لوگو تایپ: تایپوگرافی

تایپوگرافی متنی است که در طراحی لوگو شامل می‌شود. حالا این متن می‌تواند نام برند شما شعار، یا عبارت تبلیغاتی برندتان باشد که در طرح لوگویتان می‌گنجانید. بنابراین، تایپوگرافی و فونتی که شما در طراحی لوگویتان به کار می‌برید اهمیت دارد.

اهمیت فونت در طراحی لوگو

همانطور که ما توضیح دادیم، تایپوگرافی می‌تواند شامل نام کسب و کار و برند شما در طراحی لوگو شود و به مخاطب کمک کند تا برند شما را سریع بشناسد. برای همین، بیش از هر چیزی، فونتی که شما در تایپوگرافی برندتان به کار می‌برید اهمیت زیادی دارد.

این به این خاطر است که وقتی فونت شما خوانا و جذاب باشد، مخاطب می‌تواند سریع نام برند شما را بشناسد. علاوه بر این، نوع فونت شما می‌تواند هویت برندتان را نشان دهد. ساخت لوگو نستعلیق و یا تبدیل نوشته به لوگو آنلاین (لوگو ساز با فونت فارسی) از موارد پرطرفدار برای استارتاپ‌های ایرانی است.

فونت‌های بولد و چشمگیر در طراحی لوگو می‌توانند بیانگر حس ابتکار و نوآوری که برند شما برمی‌انگیزد باشند. از سوی دیگر، اگر شما از فونت کلاسیک serif با فونت نستعلیق استفاده می‌کنید، باعث می‌شود که در مخاطب حس سنت و قدیمی بودن نسبت به برندتان ایجاد شود. بنابراین، فونت و انتخاب آن در طراحی لوگو اهمیت زیادی دارد.

(برای آشنایی با طراحی UX UI سایت روی لینک کلیک کن.)

طراحی لوگو: ترکیبی از اشکال هندسی و تصاویر

مارک لوگو قسمتی از لوگو است که حالت طرح و نقاشی را دارد. برخی از شرکت‌ها فقط از مارک برای نشان دادن برندشان استفاده می‌کنند. برخی هم مارک لوگو را با تایپوگرافی و فونت برند ترکیب می‌کنند. اگر شما بخواهید، بسته به سلیقه‌تان می‌توانید فقط از مارک لوگو یا ترکیبی از تصویر یا تایپوگرافی برندتان در ساخت لوگوی خود استفاده کنید.

طراحی لوگو: رنگ لوگو

به غیر از فونت و مارک لوگو، یک عامل و عنصر مهم دیگر رنگ لوگو است. رنگ‌های مختلف اثرات متفاوتی در ذهنیت و دیدگاه مخاطب نسبت به برند شما ایجاد می‌کنند. برای همین، خیلی از برندهایی که در زمینه مالی و اقتصادی کار می‌کنند، رنگ آبی را برای خود انتخاب می‌کنند.

از سوی دیگر، رنگ سبز بیانگر طبیعت، زندگی و رشد است. برای همین، برندهایی که در زمینه تولید محصولات ارگانیک یا فعالیت‌های مربوط به حفاظت از محیط زیست کار می‌کنند، می‌توانند این رنگ را برای خود انتخاب کنند. پس همانطور که می‌بینید، رنگ می‌تواند عامل مهمی در القای هویت برند شما باشد.

(برای آگاهی طراحی UX/UI اپلیکیشن روی لینک مورد نظر کلیک کن.)

طراحی لوگو: رنگ لوگو

مراحل طراحی لوگو

حالا که ما در مورد لوگو و عناصر تشکیل دهنده آن صحبت کردیم، الان وقت آن رسیده که ببینیم که اصلاً لوگو چطور طراحی می‌شود؟ شاید شما با خود فکر کنید که لوگو از کنار هم گذاشتن فونت‌ها و تصاویر در کنار همدیگر ساخته می‌شود، اما اینطور نیست.

برای اینکه لوگوی شما بتواند به خوبی هویت برندتان را برساند و در ذهن مخاطبانش خاطره انگیز باشد، باید طراحیش اصولی انجام شود و این طراحی فراتر از جوانب ظاهری آن است که ما در ادامه مراحل آن را توضیح خواهیم داد.

آموزش طراحی لوگو: 1. تعیین هویت برند

از آنجایی که لوگو برای خیلی از مخاطبان شما اولین چیزی است که آنها از برندتان مشاهده می‌کنند، برای همین، مهم است که در طراحی لوگو هویت برند شما موجود باشد. اما دقیقاً هویت برند چه چیزی است؟ هویت برند شما شامل عوامل مختلف مثل جلوه‌های بصری، اهداف و اعتقادات برندتان می‌شود.

تعیین هویت برندتان ممکن است کار آسانی نباشد، اما غیر ممکن نیست. مهم‌ترین کاری که شما باید در تعیین هویت برندتان بکنید این است که به این سوال جواب بدهید که برند شما چیست و ماموریت آن در بازار چه چیزی است؟ اما اگر این کار برایتان دشوار است می‌توانید با روش‌های مختلف آن را انجام دهید.

(برای آگاهی از طراحی سایت روی لینک مورد نظر کلیک کنید.)

آموزش ساخت لوگو رایگان: 2. نقشه ذهنی هویت برند خود را بکشید

در صورتی که شما نمی‌دانید کار تعیین هویت برند خود را از کجا شروع کنید، می‌توانید یک نقشه ذهنی از هویت برند خود بکشید. نقشه ذهنی یک نوع دیاگرام است که به شما کمک می‌کند اطلاعات خود را ساماندهی کنید. برای کشیدن نقشه ذهنی هویت برند شما اول باید ایده مرکزی برند خود را بنویسید. سپس، اهداف و ایده‌های جانبی دیگر مربوط به آن را تعیین کنید.

آموزش طراحی لوگو با دست: 3. پیدا کردن دلیل پیدایش برند

از خودتان بپرسید چرا کسب و کارتان را آغاز کرده‌اید و ارزش‌های مهم برای برندتان چه هستند؟ همچنین، برای خودتان تعریف کنید که وجه تمایز برند شما با بقیه چیست و چرا مخاطبان شما باید این انگیزه را پیدا کنند که از شما خرید کنند نه از رقبایتان.

(برای آگاهی از طراحی سایت شرکتی روی لینک مورد نظر کلیک کنید.)

طراحی لوگو رایگان: 4. از کارمندانتان کمک بگیرید

این گفته وجود دارد که می‌گوید دو فکر بهتر از یکی هستند. این به این معنی است که وقتی که شما افکار و نظرات خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارید، آنها هم می‌توانند به شما کمک کنند تا نتیجه بهتری برای مسائل خود بگیرید. در مورد تعیین هویت برند هم همینطور است.

برای مثال، اگر شما در تعیین هویت برند یا ترسیم نقشه ذهنی برای آن دچار مشکل شدید، بد نیست که از کارکنان خود هم در این مورد کمک بگیرید. هرچه باشد، آنها بخشی از کسب و کار شما هستند و می‌توانند به شما کمک کنند تا هویت برند خود را تعریف کنید.

(بری آگاهی از طراحی سایت وردپرس به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

ساخت لوگو رایگان: 5. تصویرسازی ایده لوگو

بعد از اینکه شما توانستید هویت برند خود را تعیین کنید، می‌توانید در ذهن خود ایده‌هایی برای طرح لوگوی خودتان تصویرسازی کنید. تصویرسازی شما مجبور نیست که حتماً پیچیده و دقیق باشد، فقط به این اندازه باشد که بتواند ایده‌ای از طرح لوگوی متناسب با هویت برندتان را در ذهنتان به وجود بیاورد. ما در مراحل بعدی نشان می‌دهیم که شما چطور می‌توانید به این ایده و تصویر ذهنی واقعیت ببخشید و آن را مطابق با تصویر برندتان طراحی کنید.

ساخت لوگو رایگان: 6. از منابع دیگر الهام بگیرید

برای خیلی‌ها شروع و اعمال ایده و مجسم کردن آن بسیار دشوار است. خیلی از طراحان هم ایده‌های زیادی در ذهن خودشان دارند اما نمی‌دانند که کدامشان را پیاده‌سازی کنند. در این زمان، شما می‌توانید از منابع دیگر برای پیاده‌سازی ایده لوگوی خودتان استفاده کنید.

(برای آگاهی از طراحی گرافیکی به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

آموزش ساخت لوگو برای پیج: 7. منابع الهام گرفتن برای طراحی لوگو

برای مثال، شما می‌توانید به لوگوی برندهای دیگر نگاه کنید. درست است که ما گفتیم از آنها تقلید نکنید، اما شما می‌توانید ببینید که چه المان‌هایی بین آنها مشابه هستند. شاید این المان‌ها به شما کمک کنند تا بفهمید که در صنعتتان چه نوع طرح‌هایی برای لوگو باب هستند.

همچنین، سایت‌هایی هم در اینترنت وجود دارند که منابع طرح‌های لوگو هستند و شما می‌توانید با نگاه کردن به این طرح‌ها برای طرح لوگوی خودتان ایده بگیرید. علاوه بر این، شما می‌توانید از بخش جستجوی اینستاگرام استفاده کنید و با تایپ هشتگ‌های logo و logodesign طرح‌های لوگویی که طراحان دیگر کشیده‌اند را مشاهده کنید.

آموزش ساخت لوگو: 8. سبک لوگوی خود را انتخاب کنید

وقتی مخاطب شما لوگوی برندتان را مشاهده می‌کند، دوست دارید چه حسی به او دست دهد؟ دلتان می‌خواهد او حس آرامش داشته باشد؟ یا حس انگیزه و شور و شوق؟ سبک لوگویی که شما انتخاب می‌کنید می‌تواند حس برند شما را به مخاطب القا کند. بنابراین، در گزینش سبک لوگوی برندتان دقت کنید. به طور کلی چند سبک لوگوی برند وجود دارند که ما آنها را در این بخش برایتان توضیح می‌دهیم.

(برای آگاهی از طراحی بنر به صفحه مورد نظرمراجعه کنید.)

انواع ساخت لوگو: سبک لوگو کلاسیک

اگر دوست دارید که طرح لوگوی شما در گذر زمان پایدار باقی بماند و گروه مخاطبان بیشتری را جذب خود کند، می‌توانید سبک کلاسیک را انتخاب کنید. رنگ‌ها و طرح سبک کلاسیک ساده اما شیک هستند و باعث می‌شوند که هویت برند و کسب و کار شما حرفه‌ای و قابل اعتماد به نظر برسد.

انواع سبک طراحی لوگو: سبک لوگو رترو

سبک قدیمی یا رترو سبک طراحی لوگو است که از طرح‌های زمان قدیم الهام می‌گیرد و باعث ایجاد حس نوستالژی در مخاطبان می‌شود. این سبک ساخت لوگو دارای طرح‌ها و فونت‌های قدیمی و رنگ‌های ملایم است.

انواع سبک طراحی لوگو: سبک لوگو مدرن

اگر می‌خواهید لوگوی‌تان حس عصر مدرن را به مخاطب القا کند، می‌توانید طراحی سبک مدرن را برای آن انتخاب کنید. طراحی سبک مدرن به گونه‌ای است که شکل ساده و کمینه گرا، و فضای سفیدی دارد. همچنین، در طراحی سبک مدرن از خط‌های ساده و جزئیات کم استفاده می‌شود. بنابراین اگر جزو طرفداران لوگویی با شکل ساده هستید, می‌توانید سبک طراحی لوگوی مدرن را انتخاب کنید.

(برای آگاهی از چگونگی طراحی کاور پست اینستاگرام به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

انواع سبک ساخت لوگو: سبک لوگوی خلاقانه

اگر برند شما محصولات و خدمات تفریحی را به مخاطبان جوان ارائه می‌کند، بهتر است که شما سبک لوگوی خلاقانه و شاد را برای طرح لوگویتان انتخاب کنید. این سبک طراحی لوگو طرح‌های رنگارنگ و فونت‌های جذابی دارد و به طور کلی، باعث ایجاد حس مثبتی در مخاطب می‌شود.

آموزش ساخت لوگو: 9. نوع لوگوی خود را انتخاب کنید

در طراحی لوگو یکی از اولین و مهم‌ترین کارهایی که شما باید انجام دهید، انتخاب نوع لوگوی برندتان است. ما در بخش انواع لوگو معمول‌ترین انواع آن را برایتان توضیح دادیم و گفتیم که لوگوها می‌توانند از نوع مونوگرام، نشان تصویری، ترکیبی و حالت علامت تجاری باشند. شما بسته به برند خود و نوع لوگویی که می‌خواهید طراحی کنید، می‌توانید هر یک از این چهار نوع را انتخاب کنید.

(برای اطلاع از خدمات تولید محتوای انگلیسی روی لینک کلیک کن.)

آموزش ساخت لوگو: 9. نوع لوگوی خود را انتخاب کنید

آموزش طراحی لوگو رایگان: 10. رنگ مناسب لوگوی خود را انتخاب کنید

ما قبلاً هم گفتیم که رنگ تاثیر روانی چشمگیری بر روی مخاطب دارد. در نتیجه، شما در زمان گزینش رنگ اول باید به هویت برند خود توجه کنید. به این فکر کنید که مخاطب می‌خواهد چه ذهنیتی از برند شما داشته باشد و تاثیر روانی که دیدن رنگ لوگو بر روی او دارد چه باید باشد؟ رنگ‌های مختلف تاثیر روانی متفاوتی بر روی مخاطبان دارند که ما در این قسمت چند تا از این رنگ‌ها و تاثیر آنها بر روی ذهن مخاطب را برایتان توضیح خواهیم داد.

انتخاب رنگ در طراحی لوگو: تآثیر روانی رنگ‌های مختلف بر ذهنیت مخاطب

 • رنگ قهوه‌ای: قهوه‌ای رنگ خاک و طبیعت است و مخاطب با دیدن آن یاد تنه درخت و خاک می‌افتد. برای همین، برندهایی که در زمینه تولید محصولات ارگانیک و شیرینی جات فعالیت می‌کنند، این رنگ را برای لوگوی خود انتخاب می‌کنند.
 • رنگ‌های زرد و نارنجی: رنگ نارنجی رنگ آتش و نشان دهنده گرما، انرژی و شور و شوق است. زرد هم مشابه با رنگ نارنجی است، اما ماهیت ملایم‌تری دارد. مانند رنگ نارنجی، زرد حس انرژی و گرما را به مخاطب القا می‌کند و برای برندهایی مناسب است که می‌خواهند حس شادی و مثبت بودن را در ذهن بیننده برانگیزند.
 • رنگ سبز: سبز یکی از رنگ‌های اصلی طبیعت است و با دیدن آن، ما یاد جنگل‌ها و طبیعت‌های سرسبز می‌افتیم. سبز می‌تواند به ما حس آرامش را بدهد.

(برای اطلاع از خدمات تولید محتوای متن روی لینک کلیک کن.)

انتخاب رنگ در ساخت لوگو: رنگ‌های رمانیتک و پر شوق و شور

 • رنگ صورتی: این رنگ هم یکی از رنگ‌های ملایم است که بیش از همه با جوانب زنانگی مرتبط است. البته خیلی‌ها هم رنگ صورتی را با مفاهیمی مثل مهر و محبت، عشق و احساسات رمانتیک مرتبط می‌دانند.
 • رنگ قرمز: قرمز هم مثل صورتی بیانگر احساسات و عواطف رمانتیک و عاشقانه است. اما برخلاف صورتی، حسی که رنگ قرمز در مخاطبان به وجود می‌آورد خیلی پرشور و هیجان‌تر است. به همین خاطر، قرمز رنگی پرطرفدار در طراحی لوگو محسوب می‌شود، چون احساسات قوی‌تری را در مخاطب برمی‌انگیزد.

انتخاب رنگ در طراحی لوگو: رنگ‌های خنثی، بنفش و آبی

 • رنگ بنفش: از آنجایی که در گذشته تولید رنگ بنفش کار دشوار و هزینه بری بود، خیلی‌ها رنگ بنفش را با ثروت، رمز و راز و سحر و جادو ارتباط می‌دادند. بنابراین، اگر دلتان می‌خواهد برندتان حالت فانتزی و جادویی داشته باشد، می‌توانید از رنگ بنفش در ساخت لوگو استفاده کنید.
 • رنگ آبی: آبی رنگی است که در مخاطب حس اعتماد و آسایش و آرامش را برمی‌انگیزد. بنابراین، اگر صاحب برندی هستید که می‌خواهد از همان اول اعتماد مشتری را جلب کند، می‌توانید از این رنگ در طراحی لوگوی خود استفاده کنید. منتها اگر خدمات شما از نوع عرضه غذا است، سعی کنید به سراغ رنگ آبی نروید، چون اصلاً اشتها برانگیز نیست!
 • رنگ‌های سیاه، سفید و خاکستری: گاهی اوقات، به جای اینکه شما رنگ‌های تند و آتشین یا ملایم را برای برندتان انتخاب بکنید، به سراغ رنگ‌های خنثی بروید. رنگ‌هایی مثل سفید، سیاه و خاکستری باعث می‌شوند که در مخاطب حس آرامش و تعادل برانگیخته شود.

(برای اطلاع از خدمات تولید محتوای سایت/بلاگ به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

آموزش رایگان طراحی لوگو: 11. فونت لوگوی خود را انتخاب کنید

اگر شما می‌خواهید در ساخت لوگو فونت و حروف را به کار ببرید، باید نوع فونت مناسب با هویت برندتان را انتخاب کنید. سعی کنید فونتی را انتخاب کنید که برند شما در جنبه‌های مختلف تبلیغاتش به کار می‌برد. این مسئله به پایدار بودن هویت برند شما کمک می‌کند و باعث می‌شود که مشتریان حس یکسانی را از دیدن لوگو و جنبه‌های دیگر برندتان دریافت کنند.

اصول طراحی لوگو: 12. شکل لوگوی خود را تعیین کنید

انتخاب شکل لوگوی شما به اندازه رنگ و نوع فونتی که در طراحی لوگویتان به کار می‌برید مهم است. شکل‌های مختلف مثل مثلث، مربع و دایره‌ احساسات مختلفی را در ما به وجود می‌آورند. در نتیجه، شما با توجه به اینکه می‌خواهید برندتان چه تاثیر روانی بر روی ذهن مخاطب داشته باشد، می‌توانید این شکل‌ها را انتخاب کنید. ما در ادامه چند تا از این شکل‌ها و اثر روانی آنها بر روی مخاطب را برایتان توضیح خواهیم داد.

 • شکل دایره‌ای: هر نوع شکل دایره‌ای بیانگر احساسات مثبت مثل دوستی و عشق است.
 • شکل مربعی: مربع با گوشه‌های تیزش نشان دهنده عملگرایی، پایدار بودن، تعادل و قوت است. با این حال، این نوع شکل‌ها در ترکیب با رنگ‌های تک فام خیلی جذاب نیستند.
 • شکل مثلثی: شکل‌های مثلثی بیشتر با مفاهیمی مثل مردانگی، علم و قدرت ارتباط دارند.
 • خطوط عمودی و افقی: شاید باورتان نشود، اما همین خطوط عمودی و افقی هم معنادار هستند. برای مثال، خطوط عمودی نشان دهنده قدرت و خطوط افقی نشان دهنده آرامش و ارتباط هستند.

(برای طراحی لوگو و سایت می‌توانید از نرم‌افزارها و سایت‌ها که بصورت رایگان در دسترس هستند، استفاده کنید.)

مراحل طراحی لوگو

معرفی انواع قالب طراحی لوگو: png

فایل لوگویی که در قالب png ارائه می‌شود بیشتر برای ویرایش فایل‌های دیجیتال مثل عکس‌ها استفاده می‌شود که زمینه شفافی دارند. همچنین، png برای فایل‌های عکسی که زمینه‌شان رنگی است یا برای ویرایش عکس‌ها هم بکر گرفته می‌شود.

خوبی کار با png این است که شما می‌توانید اندازه فایل‌های آن را فشرده یا از حالت فشردگی در بیاورید. تعداد رنگ‌های نمایشی در فایل‌های png زیاد است و دسترسی به آن هم آسان.

شما از فایل‌های png می‌توانید در طراحی لوگوی وب سایت و وبلاگ، ارائه‌ها، سرنامه اسناد دیجیتال مثل ورد، پروفایل رسانه‌های اجتماعی، عکس روی جلد، لوگوی فروشگاه‌های آنلاین و چاپ علامت لوگو در تصاویر استفاده کنید.

(برای اطلاع از خدمات تولید محتوای سئو فرندلی به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

قالب طراحی لوگو: svg

فایل svg مخفف فایل گرافیک وکتور مقیاس‌پذیر است. در ساخت لوگو با قالب svg به جای اینکه از پیکسل‌های رنگی استفاده شود، فرمول‌های ریاضی وب به کار گرفته می‌شوند. به طور کلی، قالب فایل svg از نوع وکتور است و کیفیت تصویر لوگو را به خوبی حفظ می‌کند. برای همین، باعث می‌شود که قالب svg برای طراحی لوگو اسناد چاپی گزینه خوبی باشد. این قالب برای طراحی لوگو برای وب سایت های زیادی استفاده می‌شود.

 

قالب طراحی لوگو: eps

فایل‌های eps فایل‌هایی هستند که قالب گرافیکی دارند و برای تصاویر مبتنی بر قالب وکتور در نرم‌افزار Adobe Illustrator استفاده می‌شوند. ماهیت ساخت چنین قالب‌هایی هوش مصنوعی است و بیشتر از آنها در چاپ و ویرایش کردن استفاده می‌شود. برای همین، معمولاً به آنها نام فایل‌های کاری یا فایل اصلی داده می‌شود.

(برای اطلاع از تولید محتوای شبکه اجتماعی روی لینک کلیک کن.)

قالب طراحی لوگو: pdf

اگر شما در زمینه متون دیجیتالی و نمایش متون بر روی کامپیوتر کار می‌کنید، پس با نرم‌افزار pdf آشنایی دارید. درست است که ما از pdf بیشتر برای نمایش متن استفاده می‌کنیم، اما شما می‌توانید از قالب pdf برای به اشتراک گذاری تصاویری مثل لوگو هم استفاده کنید. یکی از مزایای کاربرد قالب pdf این است که خواندن آن آسان است. همچنین، در هر دستگاه قالب pdf یکسان است و با تغییر دستگاه نمایش ترتیب عکس‌ها و متون آن به هم نمی‌ریزد.

یک خوبی دیگر استفاده از لوگوی pdf این است که شما می‌توانید فایل‌های قالب pdf را روی زمینه‌های شفاف اعمال کنید. علاوه بر این، اشتراک گذاری لوگوها با فایل pdf بسیار آسان است. فایل‌های pdf برای اسناد چاپی مثل کارت‌های تجاری، پوسترها، استیکرها، برچسب‌ها و لباس‌ها قابل اعمال هستند.

(برای اطلاع از تولید محتوای اینستاگرام روی لینک کلیک کن.)

بهترین قالب برای طراحی لوگو

با توجه به مطالبی که در این بخش گفتیم، بهترین قالب برای طراحی لوگو png است، چون بیشترین تعداد رنگ تصویر را نمایش می‌دهد و شما خیلی راحت و بدون از بین رفتن کیفیت تصویر می‌توانید اندازه آن را کوچک یا بزرگ کنید. اما در صورتی که شما می‌خواهید فایل لوگوی خود را برای ویرایش و تغییر به طراح لوگو ارسال کنید، قالب svg بهترین انتخاب برای شما است.

(برای اطلاع از خدمات تولید محتوای آموزشی به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

قالب طراحی لوگو: svg

نمونه‌هایی از طراحی لوگو

حالا که ما برای شما مراحل طراحی لوگو را توضیح دادیم و گفتیم که چه چیزهایی در ساخت لوگو مهم هستند، شما می‌توانید ایده کلی ساخت لوگو را درک کنید. اما شاید نمی‌دانید کارتان را از کجا شروع کنید یا نمی‌دانید که چه چیزی باعث جذابیت طراحی لوگوی‌تان می‌شود.

طراحی لوگوی مک دونالد

با داشتن ارزش ۱۰۶ بیلیون دلاری، برند مک‌دونالد در حال حاضر نهمین برند در رتبه فهرست با ارزش‌ترین کسب و کارهای دنیا است و به جرات می‌توان گفت که معروف‌ترین برند فست فود در دنیا محسوب می‌شود. با این اوصاف، دشوار است که بتوان تصور کرد که زمانی مک‌دونالد فقط یک جایگاه همبرگر فروشی بوده است.

اما به مرور زمان، مک دونالد نه تنها توانست با خدمات ارزان ارائه فست فود جایگاه خود را در بازار کسب کند، بلکه لوگوی آن هم به خاطره انگیز شدن این برند کمک چشمگیری کرد. اگر شما شکل لوگوی مک‌دونالد را دیده باشید، یک حرف M طلایی رنگ را می‌بینید که بر روی زمینه قرمز نمایش داده می‌شود.

(برای اطلاع از خدمات تولید محتوای لینکدین به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

رمز جذابیت طراحی لوگوی مک دونالد

اولین موردی که باید در بررسی لوگوی مک دونالد در نظر بگیریم، ساده بودن طرح لوگوی آن است. لوگوی مک دونالد فقط از حرف M تشکیل شده و پشت آن شکلی درج نشده است. یک نکته دیگر در مورد حرف M در ساخت لوگو این شرکت، قوس‌های حرف آن است. این قوس‌ها به جای اینکه شکل رسمی و خشک نوک تیزی داشته باشند که ما در فونت‌های کامپیوتر به کار می‌بریم شبیه به قوس‌های معماری و نرم و خمیده هستند.

از یک سو، قوس به معنای قوت و اعتبار است و به این معنی است که مردم در رستوران مک‌دونالد با خیال راحت می‌توانند غذاهای آن را میل کنند. از سوی دیگر، این قوس‌ها با رنگ زردی که دارند مخاطبان را یاد سیب زمینی‌های سرخ کرده می‌اندازند و اشتهای آنها را تحریک می‌کنند.

(برای آگاهی از خدمات تولید محتوای ویدویی به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

طراحی لوگو نایک

برند نایک در حوزه تولید لباس و کفش‌های ورزشی در دنیا یکی از پیشگامان بازار ورزش است و جزو معروف‌ترین برندهای ورزشی محسوب می‌شود. اگر شما کفش‌های نایک را مشاهده کرده باشید، حتماً ساخت لوگو نایک که به شکل یک علامت تیک بزرگ است را دیده‌اید. به این لوگو Swoosh هم گفته می‌شود که طوری طراحی شده که بیننده را به یاد حرکت و سرعت بیندازد.

همچنین، نام نایک از الهه پیروزی یونانی گرفته شده است و شکل لوگوی آن هم شبیه به یکی از بال‌های الهه پیروزی در یونان باستان است. بنابراین، با بررسی لوگوی برند نایک شما می‌توانید ببینید که ساخت لوگو طوری طراحی شده که در ذهن بیننده مفاهیم سرعت و حرکت بیشتر را برمی‌انگیزد. در نتیجه، با توجه به ماهیت برند نایک، این لوگو متناسب با هدف آن برند یعنی ارائه کفش‌ها و لوازم ورزشی ساخته شده است.

(برای آگاهی از خدمات تیزر تبلیغاتی به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

سفارش طراحی لوگو حرفه‌ای

در سفارش طراحی لوگو آنلاین، برای اینکه شما بتوانید تشخیص دهید که یک تیم طراحی خوب لوگو چه خصوصیاتی دارد، باید چند نکته را در نظر بگیرید. اول اینکه تیم لوگوی شما باید قابلیت‌های پژوهشی خوبی برای انجام پروژه ساخت لوگو داشته باشد.

ما قبلاً هم گفتیم که یکی از اصول انجام سفارش طراحی لوگو گرافیکی پژوهش در مورد هویت برند شما است و اینکه برند شما در مورد چه چیزی است. در صورتی که تیم طراح این قابلیت‌های پژوهشی را داشته باشد، می‌تواند هویت برند شما را بهتر درک کند و سفارش لوگو حرفه ای را به نحو احسن برایتان انجام دهد.

(برای اطلاع از خدمات ویدئو مپینگ به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

سفارش طراحی لوگو حرفه ای: داشتن دیدگاهی همه جانبه

نکته دیگر این است که طراحان لوگو باید طراحی لوگو را به طور مفهومی در نظر بگیرند. گاهی اوقات، طراحان تازه کار لوگو خیلی درگیر جزئیات می‌شوند و دیدشان را عمیق نمی‌کنند.

در صورتی که یک تیم طراح خوب لوگو باید تمام جوانب ساخت لوگو مثل سبک، رنگ، شعار و پیام برند را در نظر بگیرد و ارتباط آنها با هویت برندتان را تشخیص دهد. به این ترتیب است که می‌تواند یک طراحی لوگوی عالی متناسب با برندتان را به وجود بیاورد.

سفارش طراحی لوگو حرفه ای: داشتن ارتباط خوب با مشتری

نکته آخر هم این است که تیم طراح شما باید ارتباط شفاف و روشنی با مشتری داشته باشد. انجام فرایند طراحی لوگو به طور اصولی به این بستگی دارد که تیم طراح شما درک خوبی از برند و هویتتان داشته باشد. در نتیجه، تیم طراح باید از شما سوالاتی در مورد هویت برندتان بپرسد و حتی درخواست‌های شما در مورد تغییرات و ویرایش طراحی الگو را هم در مراحل پایانی کار قبول کند.

(برای اطلاع از خدمات تولید فیلم مستند به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

نحوه قیمت گذاری لوگو: تعرفه طراحی لوگو 1402

می‌خواهید بدانید هزینه ساخت لوگو سایت یا به طور کلی هزینه طراحی لوگو چقدر است؟ برای این کار، شما می‌توانید تعرفه کلی برای این موارد را مشاهده کنید. مواردی مثل تعرفه ساخت لوگو 1402 و قیمت طراحی لوگو در ایران توسط انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران مشخص می‌شود. متاسفانه این انجمن تعرفه طراحی لوگو اتحادیه را فقط تا سال ۱۴۰۱ در کتابچه‌ای ارائه کرده است که در آن تعرفه‌های مربوط به نگاره‌های گرافیکی درج شده است.

در این کتاب تعرفه ساخت لوگو اتحادیه در سال ۱۴۰۱ به میزان ۳۰ میلیون تومان تعیین شده است. بنابراین، برای داشتن ایده کلی برای نحوه قیمت گذاری لوگو، هزینه طراحی لوگو و کارت ویزیت، قیمت طراحی لوگو حرفه ای و قیمت ساخت لوگو و سربرگ می‌توانید به این کتابچه مراجعه کنید.

(برای اطلاع از خدمات تولید فیلم صنعتی به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

نحوه قیمت گذاری لوگو: تعرفه طراحی لوگو 1402

قیمت طراحی لوگو

لوگو بخشی از هویت بصری برند شما است که در صورتی که خوب انجام شود، می‌تواند ابزاری قدرتمند در بازاریابی و تبلیغات کسب و کارتان باشد. از این رو، خیلی از صاحبان کسب و کار، طراحی کارآمد لوگو را به تیم‌های متخصص و شرکت‌های مخصوص این کار می‌سپارند. اما قیمت طراحی لوگو ممکن است بسیار گران باشد. در اینجا امکان دارد که شما بپرسید که چرا اینقدر هزینه طراحی لوگو حرفه ای گران باشد؟

قیمت طراحی لوگو برای اینستاگرام: چرا طراحی لوگو قیمت زیادی دارد؟

یادتان می‌آید که ما در این مقاله گفتیم که ساخت لوگو فقط کار با نرم‌افزار و نشستن پشت کامپیوتر نیست؟ برای داشتن یک لوگوی حرفه ای کسی که لوگوی شما را طراحی می‌کند باید ساعت‌ها وقت بگذارد که در مورد برندتان تحقیق کند.

سپس، او از این داده‌ها در طراحی لوگوی خود استفاده می‌کند تا بهترین لوگو را متناسب با برندتان بسازد. این روند انجام تحقیقات و پژوهش در مورد برندتان هزینه‌دار و زمانبر است و برای همین، در هزینه طراحی لوگو حرفه ای شما تآثیر دارد.

(برای اطلاع از خدمات تولید موشن گرافی به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

قیمت طراحی لوگو برای اینستاگرام: ساخت لوگو خلاقیت می‌خواهد!

دوم اینکه طراحی لوگو یک فرایند خلاقانه است و یک شبه خلق نمی‌شود. خیلی از هنرمندان و طراحان یک طرح اولیه را درست می‌کنند و سپس، در آن تغییرات و ویرایش‌های مختلف را اعمال می‌کنند. سپس، آنها با شما هم در این زمینه مشورت می‌کنند تا ببینند آیا طرحی که به وجود آورده‌اند متناسب با خواسته‌های شما است یا خیر.

همه این‌ها زمان و هزینه زیادی می‌برد و برای همین، باعث می‌شود که طراحی لوگو قیمت زیادی داشته باشد. با این وجود، داشتن یک لوگوی مناسب و هزینه کردن برای آن خیلی بهتر از یک لوگوی نامربوط و نامتناسب با هویت برندتان است.

(برای اطلاع از خدمات و تولید ساخت ویدئو کلیپ، ویدئو کلیپ اینستاگرام، عکاسی پرتره سازمانی و عکاسی محصول روی لینک‌های مورد نظر کلیک کنید.)

طراحی لوگو چیست؟

 • لوگو، آرم یا نشان، یک نماد گرافیکی است که می‌تواند متشکل از حروف، اعداد، رنگ‌ها و اشکال هندسی و تصاویر باشد که برای نمایش یک برند استفاده می‌شود. مثل آرم بنز، نایک و ایران خودرو.

اتود در طراحی لوگو چیست؟

 • در کل، به طرح‌های مقدماتی، اتود گفته می‌شود و در اتود زدن در طراحی لوگو، بسیار قابل اهمیت است. چون با ارائه طرح اولیه، می‌تواند نظرات و انتقادات کارفرما را در آن اعمال کند.

بهترین نرم افزار طراحی لوگو چیست؟

 • برای طراحی لوگو نرم افزارها و وبسایت‌های زیادی پیشنهاد می‌شود ولیاز معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: برنامه ایلوستریتور، کورل دراو، نرم افزار نام آشنای فتوشاپ، لوگوجوی و کانوا.

اصول طراحی لوگو چیست؟

 • در طول متن با دقت به اصول ساخت لوگو اشاره شد: طراحی ساده، ماندگار، تطبیق‌پذیر با ایجاد حس عاطفی با مخاطب از موارد مهم در ساخت لوگو است.

هدف از طراحی لوگو چیست؟

 • مهم‌ترین هدف از طراحی لوگو ایجاد هویت تجاری و تمایز از رقبا است.

هزینه طراحی لوگو چقدر است؟

 • طبق تعرفه اتحادیه نگاره‌های گرافیکی در سال 1401، هزینه طراحی لوگو 30 میلیون تعریف شده است.

هزینه طراحی لوگو چقدر است؟