وقتی که شما محصولی را می‌خواهید به بازار عرضه کنید، برای نشان دادن طرز کار آن نیاز به ارائه طراحی کاتالوگ و طراحی بروشور دارید. در نتیجه، شیک بودن طراحی کاتالوگ علاوه بر خواندن آسان آن، می‌تواند اثر قوی بر روی مخاطب و مشتریان بگذارد و باعث افزایش وفاداری آنها به برندتان شود. برای همین، طراحی کاتالوگ باید اصولی انجام شود که ما در این بخش مراحل انجام آن‌ها را برایتان توضیح خواهیم داد. اما پیش از آن، اجازه دهید که برای شما توضیح دهیم که یک کاتالوگ چیست و چرا برای کسب و کارتان مهم است.

نکات طلایی در طراحی کاتالوگ: چه مواردی در طراحی برشور خدمات شما موثر است؟

همچنین مواردی که بسیار برای شما حائز اهمیت خواهد بود طراحی حرفه ای کاتالوگ است و بروشور و طراحی کاتالوگ متناسب با انتخاب شما خوهد بود. همچنین می خوانیم اهمیت دقت در طراحی قبل از فرم بندی چیست؟ و طراحی کاتالوگ آنلاین هزینه های شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و عواملی که در قیمت طراحی کاتالوگ موثر هستند را در این مقاله مورد برررسی قرار می‌دهیم.

طراحی کاتالوگ چیست؟

به طور کلی، طراحی کاتالوگ سندی است که اطلاعات مهم و ضروری در مورد محصول مثل ابعاد محصول، قیمت و مواد سازنده آن را ارائه می‌دهد. هدف شرکت‌ها و برندها از ساخت طراحی کاتالوگ محصولاتشان دوگانه است. برای مثال، فرض کنید که مشتری در فروشگاه شما دارد از کالاهای‌تان بازدید می‌کند.

یکی از نمایندگان فروش شما کاتالوگ‌های محصولات را در کنار آنها قرار داده است. مشتری برای اطلاع بیشتر در مورد آن محصول آن کاتالوگ را جستجو می‌کند و اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب خواهد کرد.

به این صورت، این احتمال وجود دارد که مشتری تبدیل به خریدار شود. بنابراین، یک هدف از طراحی کاتالوگ جذب مشتری و ترغب او به خرید از برندتان است.(برای دیدن طراحی سایت شرکتی روی لینک بزنید)

طراحی کاتالوگ چیست؟

اصول اصلی یک طراحی کاتالوگ از صفر تا صد

طراحی کاتالوگ تلفیقی از رنگ، نوع، عکس صنعتی، تصویر، تکنیک‌های چاپ و صفحه بندی هستند که داراری طرح‌های بصری با پیام‌های متفاوت می‌باشد که با خلاقیت طراح به شکلی مطلوب در می‌آید.

معمولا به‌صورت نسخه‌های چاپی (کاتالوگ و بروشور و …) یا الکترونیکی که توسط طراح ارائه می‌گردد. طراحی جذاب توجه مشتریان بالقوه را جلب می‌کند و باعث می‌شود علاقه ای متفاوت در مشتری برای خرید ایجاد شود.

برای شروع طراحی کاتالوگ، طراح در ابتدا نیاز به فایل لوگو یا نشانه (شامل آرم و لوگو تایپ یا نشانه نوشته فارسی یا انگلیسی) و محتوای نوشتاری (شامل متن و جداول) و عکس‌های با قابلیت چاپ که مهم‌ترین و تاثیرگزارترین عامل در طراحی می‌باشد را دارد.

اهمیت حضور لوگو در طراحیِ کاتالوگ

با توجه به تحقیقات انجم شده، کاتالوگ‌هایی با طراحی مصور که در آنها از عکس‌هایی با کیفیت بالا (صنعتی) استفاده شده، حدود ۲۰ برابر بازخورد و توجه بیشتری در بین مخاطبان خود داشته‌ است.

برای استفاده از عکس قابل چاپ داخل کاتالوگ به سه روش می‌توان اقدام کرد: از عکس‌های خود مشتری استفاده شود از منبع رسمی خارجی خریداری شود یا طراحی کاتالوگ و عکاسی صنعتی از محصول یا مکان مشتری صورت گیرد.

طراحی کاتالوگ: راهنمای استفاده درست از محصول

هدف دیگر از طراحی کاتالوگ هم این است که مشتری بعد از خرید محصول بتواند به نحوه صحیح از آن استفاده کند. برندها و شرکت‌ها طراحی کاتالوگ را در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف می‌سازند.

برای مثال، برخی طراحی کاتالوگ را در قالب مجله و بروشور و برخی آن را در قالب فایل pdf و به صورت آنلاین به مشتریان خود ارائه می‌کنند.(برای دیدن طراحی سایت صرافی، طراحی سایت هتل، طراحی سایت طلافروشی،طراحی سایت فرش می‌توانید روی لینک بزنید و اطلاعات لازم را کسب کنید.)

طراحی کاتالوگ: راهنمای استفاده درست از محصول

انتخاب با شماست: بروشور یا طراحی کاتالوگ؟

ما گفتیم که دو نوع طراحی کاتالوگ وجود دارد. یک نوع آن کاتالوگی است که محصولات شرکت همراه با عکس در آن ثبت شده‌اند. اگر شما این نوع طراحی کاتالوگ را دیده باشید، ممکن است متوجه شباهت آن با بروشور شده باشید.

بروشور هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاظ کارکرد با کاتالوگ شباهت دارد و چند محصول برگزیده از شرکت را به همراه مشخصاتشان توضیح می‌دهد و سابقه مختصری در مورد برند را هم درج می‌کند. اما مسئله مهم این است که بروشور و طراحی کاتالوگ یکسان نیستند.

طراحی بروشور یا طراحی کاتالوگ چه تفاوتی با هم دارند؟

درست است که از لحاظ عملکرد و کارکرد بروشور و طراحی کاتالوگ شبیه هم هستند، اما تفاوت اصلی بین آنها این است که طراحی کاتالوگ نسخه کامل و جامع‌تری از بروشور است و در آن تمام اقلام کالا به همراه اطلاعات و عکس‌های آن‌ها درج شده‌اند.

اما در بروشور فقط یک یا چند محصول برگزیده از خدمات و کالاهای شرکت وجود دارد که در مورد آنها توضیح داده شده است. بنابراین، در اصل طراحی کاتالوگ و بروشور شبیه هم هستند اما طراحی کاتالوگ کامل‌تر و جامع‌تر محصولات برند یا شرکت را توضیح می‌دهد.

اهمیت طراحی کاتالوگ در ترغیب مشتری شما برای خرید

حالا که ما در مورد کاتالوگ و اهداف ساخت آن توضیح دادیم، شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا طراحی کاتالوگ مهم است؟ اصلی‌ترین کاربرد کاتالوگ مخصوصاً در هدف بازاریابی و ترغیب مشتری به خرید این است که به مشتری کمک می‌کند تا اطلاعات مربوط به محصول را بهتر درک کند. در نتیجه، تصمیم او برای خرید آن هم راحت‌تر خواهد شد.

اما دلایل دیگری هم در مورد اهمیت تولید و طراحی کاتالوگ وجود دارند که ما در ادامه آنها را توضیح خواهیم داد.(شما می‌توانید برای دیدن طراحی سالن زیبایی و طراحی سایت هنری همچنین طراحی سایت سازمانی به لینک های مربوط مراجعه کنید.)

قیمت طراحی کاتالوگ بر چه اساسی تعیین می‌شود.

هزینه ایده پردازی و تصویرسازی خلاقانه مطابق با قیمت پایه طراحی جلد در نظر گرفته می شود و به هزینه سفارش طراحی کاتالوگ افزوده می شود.

با طراحی کاتالوگ مناسب مشتریان را به خرید کالا ترغیب کنید

خیلی از مشتریان به صورت آنلاین سفر خریدار خود را آغاز و در مورد کالای مورد نظر خود اطلاعات جمع آوری می‌کنند. به این صورت، اگر شما کاتالوگ‌تان را خیلی خوب طراحی کنید، می‌توانید سفر خریدار مشتری را کوتاه کنید و اطلاعات مهم در مورد کالاهای مورد نظرتان را در آن بگنجانید.

برخی برندها به غیر از تولید و طراحی کاتالوگ چاپی کاتالوگ‌های آنلاین و تعاملی را هم ایجاد کرده که تجربه کاربری برای طراحی کاتالوگ را بهتر می‌کنند و به آنها اجازه می‌دهند تا بیشتر در مورد کالا بدانند و سریع‌تر برای خرید کالا تصمیم بگیرند.

با طراحی کاتالوگ مناسب مشتریان را به خرید کالا ترغیب کنید

طراحی کاتالوگ: کمک به برنامه‌ریزی برای عرضه محصولات

یک جنبه مهم طراحی کاتالوگ هم این است که وقتی که شما در کاتالوگ‌های بازاریابی در مورد همه محصولاتتان اطلاعات می‌دهید، به کارکنان برندتان هم کمک زیادی می‌کند. ارائه اطلاعات در مورد محصولات برند در طراحی کاتالوگ باعث می‌شود که مدیران بازاریابی برای عرضه محصولات جدید بهتر برنامه‌ریزی کنند.

تاثیر طراحی کاتالوگ در بهبود فرایند فروش

مثال حضور مشتری در فروشگاه برند را به یاد دارید؟ وقتی که مشتری در فروشگاه برند به کاتالوگ‌های آن نگاه می‌کند، اطلاعات کلی در مورد کالا را در طراحی کاتالوگ انجام شده، دریافت می‌کند. به این صورت، بازاریاب برند می‌تواند او را بهتر متقاعد کند،

چون می‌داند که مشتری کمی در مورد کالا از اطلاعات کاتالوگ بهره گرفته است. نمایندگان فروش هم می‌توانند با رفرنس کردن طراحی کاتالوگ مکالمه‌های بهتری با مشتریان فروش داشته باشند و فرایند فروش را بهتر انجام دهند.(شما می‌توانید با کلیک روی لینک های طراحی سایت ورزشی، طراحی سایت حقوقی، طراحی سایت کافه، طراحی سایت پوشاک، طراحی سایت رستوران اطلاعات لازم را بدست آورید.)

طراحی کاتالوگ آنلاین هزینه های شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد

به تازگی روند طراحی کاتالوگ دیجیتال به صورت آنلاین افزایش یافته است. امروزه بابت افزایش هزینه ها و نوسانات ارزی، بسیاری رو به طراحی کاتالوگ به صورت آنلاین و رایگان آورده اند.

چرا فرم بندی در طراحی کاتالوگ مهم است؟ اهمیت دقت در طراحی قبل از فرم بندی

در طراحیِ کاتالوگ اندازه صفحات خود را به اندازه کتاب بعد از برش در مرحله نهایی، در نظر بگیرید. در این مرحله نباید فضای بیشتر جهت برش، اضافه کرد. بدین ترتیب کار خود را در صفحه به شکل نهایی ببینید؛ مثلاً چنانچه تصویری در صفحه دارید که باید در وسط صفحه قرار گیرید، آن را وسط چین کنید.

وقتی صفحات خود را در فرم بندی قرار دادید، قبل ازاینکه فرم به دست آمده را جهت خروجی فیلم ارسال نمایید، در نظر بگیرید که بعد از تا خوردن، فرم‌ها از سه طرف برش خواهند خورد؛ بنابراین محل‌های برش در فرم بایستی مشخص باشند.

همچنین اگر طرح کاتالوگ شما به گونه ای است که رنگ یا نقش از صفحه بیرون می‌زند، به این صورت که دور صفحات نبایستی سفید وجود داشته باشد، رنگ یا نقش را از اطراف فرم به بیرون از کادر برش بکشید که بعد از تا خوردن و برش کار نهایی سفیدی نداشته باشد، در غیر این صورت کناره‌های اطراف صفحات کتاب، بعد از برش سفیدی خواهد داشت و کار صحافی با اشکال مواجه خواهد شد.

(برای طراحی های سایت هایی مثل  طراحی سایت صنعتی، طراحی سایت حقوقی، طراحی سایت کافه و طراحی سایت پوشاک روی لینک های مربوط کلیک کنید.)

چرا فرم بندی در طراحی کاتالوگ مهم است؟ اهمیت دقت در طراحی قبل از فرم بندی

طراحی کاتالوگ کمک شایانی به بازاریابان برند می‌کند

با وجود طراحی کاتالوگ محصول نه تنها برای استفاده مشتریان، بلکه برای بازاریابان برند هم مفید است. بازاریابان برند با مراجعه به اطلاعات کاتالوگ در مورد محصولات و کالاهای یک برند می‌توانند از آنها در فرایند بازاریابی خود استفاده کنند. آنها وجود طراحی کاتالوگ مخصوص برند خود می‌توانند به مشتری اطلاع دهند که یک کالا در چه رنگ‌هایی تولید می‌شود، قیمت آن چیست و این که تخفیف خورده است یا خیر. بنابراین، کاتالوگ برند هم برای مشتریان و هم برای بازاریابان برند هم مفید است.

تاثیر وجود کاتالوگ برای بهبود فرایند کارکنان برند

همانطور که قبلاً توضیح دادیم، کاتالوگ نه تنها به درد مشتریان بلکه به درد بازاریابان برند هم می‌خورد. این مسئله برای کسب و کارها مهم است، چون هر شرکت و برندی برای فروختن کالاهای خود باید یک سری آموزش‌ها را به کارمندان خود بدهد.

کاتالوگ کار کسب و کارها را راحت‌تر می‌کند، زیرا به عنوان مرجعی برای بازاریابان و کارمندان برند عمل می‌کند. در نتیجه، یک برند یا کسب و کار دیگر مجبور نیست کلی آموزش به کارمندان خود بدهد تا در مورد محصولات و خدمات آنها را آگاه کند.

خصوصیات یک طراحی حرفه‌ای کاتالوگ را با هم بخوانیم

کاتالوگ بخشی مهم از اسناد بازاریابی و تبلیغاتی برند شما است و ظاهر آن می‌تواند تآثیر چشمگیری در ذهن خواننده بگذارد. بنابراین، اگر طراحی کاتالوگ شما حرفه‌ای باشد، در مخاطبان اثر قدرتمندی می‌گذارد و باعث می‌شود که اعتماد و اطمینان آنها به برند شما بیشتر شود. اما یک کاتالوگ با طراحی حرفه‌ای و شیک چه خصوصیاتی دارد؟

عامل مهم حرفه ای بودن شما در نوع طراحی کاتالوگ

مسلماً اولین و مهمترین عاملی که باعث می‌شود کاتالوگ شما حرفه‌ای به نظر برسد، نوع طراحی آن است. نوع طراحی کاتالوگ باید به گونه‌ای باشد که ماموریت و هدف برند شما را برساند. برای همین، طراحی کاتالوگ شما باید حتماً دارای عوامل هویت بصری برندتان باشد. به این صورت، مشتریان و مخاطبان سریع متوجه می‌شوند که کاتالوگ متعلق به برند شماست. همچنین، شما اگر طراحی جلد کاتالوگ را با رنگ‌ها و طرح‌های جذاب خلق کنید.

اهمیت فونت نوشتار در طراحی ِ کاتالوگ

مشتریان بیشتر راغب خواهند شد که محتویات درون آن را ببینند. در مورد محتوای داخل کاتالوگ هم باید گفت که این محتوا باید به گونه‌ای باشد که ساختاربندی ساده‌ای داشته باشد. فرض کنید که شما محتوای زیادی را در کاتالوگ گذاشته‌اید، اما ساختار خوبی ندارد. به این صورت، خواننده سردرگم خواهد شد و خواندن آن برایش سخت خواهد بود. بنابراین، نوع طراحی کارآمد و ساده کاتالوگ تآثیر مهمی بر مشتری خواهد داشت.

(برای طراحی ورد پرس، طراحی سایت آتلیه، طراحی سایت تور گردشگری، طراحی سایت پتروشیمی، طراحی سایت بیمه، طراحی سایت لوازم التحریر، طراحی سایت خودرو، طراحی سایت لوازم خانگی، روی لینک مورد نظر کلیک کنید.)

عامل مهم حرفه ای بودن شما در نوع طراحی کاتالوگ

اهمیت ابعاد کاتالوگ: زیبایی محصول خود را دو چندان کنید

برای کاتالوگ‌های تصویر محور که امروزه بیشترین استقبال را در بین مخاطبان دارد، پیشنهاد می‌شود ابعاد کاتالوگ به صورت بیاضی یا لنداسکیپ لحاظ شود. در کاتالوگ‌های بیاضی طراح فضای بسیار خوبی برای استفاده به بهترین شکل ممکن از عکس‌ها را در اختیار دارد و این زیبایی محصول را دوچندان خواهد کرد.

عکس، چاشنی اصلی کاتالوگ شما

هیچ محتوایی بدون عکس لطف ندارد! در مورد کاتالوگ هم همینطور است. شما برای محصولات خود باید عکس را شامل کنید. اما به غیر از آن، شما می‌توانید عکس‌هایی از مردم که از کالاهای برندتان استفاده می‌کنند را هم در کاتالوگ بگنجانید. این عکس‌ها تاثیرگذار هستند و نشان می‌دهند که مشتریانی هستند که دلشان می‌خواهد از کالای شما استفاده کنند. سعی کنید که این عکس‌ها جنبه واقعی داشته باشند و مصنوعی نباشند.

همچنین، در صورت داشتن بودجه کافی، بهتر است که تصاویری بگیرید که به صورت حرفه‌ای گرفته شده، رزولوشن بالا و نورپردازی خوبی داشته باشند. گرفتن تصاویر به این صورت چشم خواننده را بیشتر جذب می‌کند و ظاهر حرفه‌ای به کاتالوگ شما خواهد داد.

عکس، چاشنی اصلی کاتالوگ شما

طراحی کاتالوگ: نوشتن توضیحات جذاب برای کالاها

به عنوان یک خواننده، شما بیشتر چه متنی را دوست دارید بخوانید؟ متنی که خواندنش خشک و از روی اجبار باشد یا متنی که جذاب باشد و شما دلتان می‌خواهد که آن را بخوانید؟ حتماً شما این را هم می‌دانید که در دنیای امروز سرمان آنقدر شلوغ است که وقت کارهایی مثل خواندن غیراجباری را نداریم! برای همین، محتوای کاتالوگ شما باید طوری باشد که خواننده بخواهد کاتالوگ شما را بخواند، نه اینکه برایش اجبار باشد.

درست است که توضیحات محصول شما باید جنبه آموزشی و ارائه اطلاعات را برای خواننده داشته باشد، اما کسی که کاتالوگ شما را طراحی می‌کند هم می‌تواند این نوشته‌ها را برای خواننده جذاب و سرگرم‌کننده کند. به این صورت، خواننده انگیزه بیشتری برای خواندن کاتالوگ و به خاطر سپردن محتویات آن خواهد داشت.

(شما می‌توانید برای اطلاعات خود از طراحی سایت ها یه طراحی سایت بیمارستان، طراحی سایت خیریه، طراحی سایت بانک، طراحی سایت آموزشی، طراحی سایت ابزارآلات، طراحی سایت شرکت ساختمانی، طراحی سایت پزشکی مراجعه کنید.)

تاثیر بسزای ظاهر کاتالوگ در حرفه ای بودن شما

برای اینکه کاتالوگ شما ظاهری حرفه‌ای داشته باشد، شما باید بهترین جنس کاغذ را برای چاپ آن استفاده کنید. همچنین، برای این که طرح‌بندی صفحات کاتالوگ شیک و منظم باشد، طراحان کاتالوگ المان‌های صفحه را به طور استراتژیک در آن به گونه‌ای قرار می‌دهند تا خواننده محتوای مهم را اول از همه بخواند. در نتیجه، برای حرفه‌ای نشان دادن کاتالوگ‌تان، شما حتماً باید به جنس کاغذ، اندازه صفحات کاتالوگ و طرح‌بندی آنها توجه کنید.

تاثیر بسزای ظاهر کاتالوگ در حرفه ای بودن شما

مواردی که در اجزای تشکیل دهنده‌ی یک کاتالوگ باید در نظر داشته باشید

در طراحی یک کاتالوگ شما باید مشخصات کامل محصول با اطلاعات مربوط به آن را در کاتالوگ شامل کنید. در نتیجه، کاتالوگ شما شاید باید شامل موارد زیر باشد:

 • عکس محصول
 • توضیحی کوتاه در مورد محصول
 • ویژگی‌های محصول
 • ابعاد و اندازه محصول
 • مواد سازنده محصول
 • دستورالعمل‌های مربوط به مراقبت از محصول
 • نکات ایمنی مربوط به استفاده محصول
 • گواهی‌هایی مثل ایزو 9001
 • نظرات و انتقادات مشتریان
 • قیمت کالا (از جمله تخفیف)
 • عباراتی مانند اقدام به عمل (مثل همین الان کالا را بخرید)

6 نکته در خصوص مراحل طراحی کاتالوگ را بدانیم

حالا که ما در مورد طراحی کاتالوگ، اهمیت کاتالوگ برای مشتری و بازاریابان و اجزای تشکیل دهنده آن صحبت کردیم، بیایید به سراغ مراحل طراحی کاتالوگ برویم. اگر شما بخواهید طراحی کاتالوگ را به طور اصولی و کارآمد انجام دهید، بهتر است که این مراحل را طی کنید تا کاتالوگ‌تان محتوایش ساختارمند باشد و مشتری بتواند اطلاعات خوبی را در مورد محصولات آن دریافت کند. با ما همراه باشید تا در مورد این مراحل توضیح دهیم.

1. مخاطبان خود را قبل از آغاز به طراحی کاتالوگ بشناسید

طبیعتاً شناخت مخاطب برای هر کسب و کاری برای تمام جوانب عملکرد کسب و کار و البته برای طراحی کاتالوگ آن عامل مهمی است. شما وقتی مخاطب خود را می‌شناسید، می‌توانید با توجه به نیازها و خواسته‌های او محصولات خود را طراحی کنید و کاتالوگ‌های آنها را هم به وجود بیاورید.

برای مثال، اگر محصولتان لوکس است کاتالوگ‌تان باید رنگ‌ها و طراحی شیکی داشته باشد. اگر هم کالایتان را رنگارنگ و برای بازی درست می‌کنید، کاتالوگ‌تان هم باید از رنگ‌های شاد و بامزه استفاده کند.

2. قالب و اندازه کاتالوگ خود را تعیین کنید

تعیین قالب و اندازه کاتالوگ به چندین عامل بستگی دارد. برای مثال، شما چه تعداد محصول را می‌خواهید به بازار عرضه بدهید یا نوع خدمات و محصولات شما چه هستند؟ همچنین، شما باید به مقدار اطلاعات و تصاویری که در کاتالوگ‌تان وجود دارند و روش توزیع آن‌ها هم دقت کنید.

بعد از آن هم شما باید قالب و اندازه‌ای را برای کاتالوگ خود انتخاب کنید که خواندن آن را آسان کند. برای مثال، شما می‌توانید از برگ‌هایی با سایز نامه یا A4 یا برگ‌هایی با شکل مربع و مستطیل استفاده کنید.

3. محتوا و ساختار آن را برای دیزاین کاتالوگ‌ تعیین کنید

در هر کاتالوگ شما می‌خواهید که اطلاعات مفید را به مشتری انتقال دهید. در نتیجه، شما باید از این اطمینان حاصل کنید که ساختار محتوایتان منطقی، واضح و مرتبط با هدف‌تان است. برای همین، ساختار کاتالوگ شما باید طوری طراحی شود که بیانگر محتوایتان باشد.

از اینرو، شما در کاتالوگ‌تان می‌توانید اطلاعاتتان را به صورت آشکار و جذاب درج کنید. همچنین، شما می‌توانید از فهرست بندی مطالب، عنوان‌های فرعی و اصلی برای ساختاربندی بهتر کالا و خدمات‌تان هم استفاده کنید.

4. از ساختاربندی مشبک و فضای سفید در کاتالوگ‌ استفاده کنید

ساختاربندی مشبک و فضای سفید در کاتالوگ می‌توانند کاری کنند که کاتالوگ شما شکل متوازنی داشته باشد و خواندنش آسان‌تر شود. ساختار مشبک مجموعه‌ای از خط‌های افقی و عمودی در صفحه کاتالوگ است که آن را به چند ستون و ردیف تقسیم و محتوا و تصاویر شما را ساختاربندی می‌کند.

فضای سفید کاتالوگ هم فضای خالی بین عناصر کاتالوگ است که به شما اجازه می‌دهد که بین المان‌های کاتالوگ ایجاد تضاد کرده و روی عنصرهای مورد نظرتان تمرکز کنید. اصولاً فضای سفید برای تمیز نگه داشتن و به هم نریختن محتوای کاتالوگ مناسب است.

5. فونت‌ها و رنگ مناسب برای طراحی کاتالوگ‌ را انتخاب کنید

ما قبلاٌ هم توضیح دادیم فونت و رنگی که شما برای کاتالوگ تان استفاده می‌کنید تاثیر مهمی بر ذهن خواننده و مخاطب خواهد گذاشت. در نتیجه، فونت و رنگی که شما انتخاب خواهید کرد باید با حال و هوا و لحن محتوای کاتالوگ‌تان متناسب باشند و از سوی دیگر، بتوانند پیام شما را به خوبی به خواننده برسانند.

6. به کاتالوگ خود تصاویر و نگاره‌های گرافیکی را اضافه کنید!

استفاده از تصاویر و نگاره‌های گرافیکی در هر نوع محتوایی باعث جلب توجه خواننده می‌شود و می‌تواند پیام محتوا را بهتر منتقل کند. برای همین، استفاده از تصاویر و نگاره‌های گرافیکی در کاتالوگ‌ها بسیار مهم است.

شما می‌توانید در کاتالوگ تصاویر و نگارهای گرافیکی را برای نشان دادن ویژگی‌های محصول و مزایای استفاده از خدماتتان به کار ببرید. علاوه بر این، شما می‌توانید از دیاگرام و جدول هم برای ساده کردن اطلاعات درج شده در کاتالوگ استفاده کنید.

6 نکته در خصوص مراحل طراحی کاتالوگ را بدانیم

نکات مهمی که در طراحی کاتالوگ خواننده را قانع می‌کند!

حالا که ما مراحل کلیه طراحی کاتالوگ را توضیح دادیم، بد نیست هم که چند نکته به این مراحل اضافه کنیم. شمول این نکات باعث می‌شوند که طراحی کاتالوگ شما حرفه‌ای و کارآمد باشد. در نتیجه، وقتی که شما سفارش طراحی کاتالوگ خود را به یک طراح ماهر می‌سپرید، می‌توانید این نکات را به او گوشزد کنید.

پس با ما همراه باشید تا نکات کاربردی برای طراحی کاتالوگ حرفه‌ای را برایتان توضیح دهیم.(برای اطلاعات بیشتر روی لینک های مربوط بزنید: طراحی سایت بازرگانی، طراحی سایت لوازم یدکی، طراحی سایت صنایع دستی، طراحی سایت کالای خواب، طراحی سایت مهدکودک، 

تعیین هدف طراحی کاتالوگ

مشخص کردن هدف طراحی کاتالوگ نوع محتوا، طرح‌بندی و عکس‌هایی که در آن شامل می‌شوند را تعیین می‌کند. در نتیجه، شما قبل از سفارش طراحی کاتالوگ‌تان می‌توانید هدف آن را تعیین کنید. به این صورت، شما می‌توانید به طراح سفارش کنید که چه نوع محتوایی را در کاتالوگتان شامل کند و نوع طراحی آن چطور باشد. ما قبلاً هم توضیح دادیم که اهداف کاتالوگ می‌تواند متفاوت باشد.

برای مثال، اگر هدف کاتالوگ شما در مورد تبلیغ کالا است، باید در کاتالوگتان توضیحات مربوط به کالا، قیمت یا در صورت وجود، تخفیف آن را شامل کنید. اگر هم دلتان می‌خواهد، درآمد فروش کمپانی‌تان با ارائه کاتالوگ بیشتر شود، باید آفرهای ویژه و تخفیف‌ها در آن درج شود. به طور کلی، محتوای کاتالوگ شما باید طوری نوشته شود که خواننده را قانع کند که از برند شما بخرد. بنابراین، تعیین هدف کاتالوگ برای نوع طراحی آن بسیار مهم است.

طراحی ساده، منظم در طراحی بروشور موثر است!

در بخش‌های قبلی، ما توضیح دادیم که طرح‌بندی کاتالوگ در داشتن ظاهر حرفه‌ای و جذاب برای آن مهم است. اما چطور می‌توان طرح‌بندی و ظاهر حرفه‌ای را برای کاتالوگ داشت؟ به غیر از انتخاب بهترین جنس کاغذ و چاپگر مرغوب، فضای کاتالوگ شما باید به قدری جای کافی داشته باشد که خواننده بتواند راحت متن آن را بخواند. فرض کنید که کاغذهای کاتالوگ شما پر از متن شلوغ و عکس‌های درهم برهم باشند.

در این صورت، خواننده چطور می‌تواند بر روی محتوای شما تمرکز کند؟ یک طراح خوب کاتالوگ با استفاده از فضای سفید در بین مناطق مختلف کاتالوگ می‌تواند کاری کند که طرح‌بندی کاتالوگ شما ساده، منظم و در عین حال، شیک و حرفه‌ای به نظر برسد. به این صورت، هم کاتالوگ شما ظاهری حرفه‌ای خواهد داشت و هم اینکه خواننده می‌تواند روی محتوای آن بهتر تمرکز کند.

دقت به جزئیات در طراحی بروشور

در طراحی هر چیزی جزئیات بسیار مهم است. طراحی کاتالوگ هم همینطور است. برای اینکه شما طراحی کاتالوگ‌تان بی‌نقص و عالی باشد، باید به جزئیات آن از اندازه و جهت‌گیری صفحات گرفته تا نوع و تعداد کاغذهای استفاده شده در ساخت کاتالوگتان دقت کنید.

حتی نوع صحافی هم که برای در کنار هم گذاشتن کاتالوگ به کار می‌رود مهم است. در نتیجه، دقت به این جزئیات و حصول اطمینان از اینکه آنها مطابق با استانداردهای مورد نظر شما برای برندتان هستند باعث می‌شود که طراحی نهایی کاتالوگ شما حرفه‌ای و شیک به نظر برسد.

نکات مهمی که در طراحی کاتالوگ خواننده را قانع می‌کند!

طراحی کاتالوگ و فراهم کردن امکان سفارش کالای مشتری

اگر مشتری محصولی در کاتالوگ شما را ببیند و از آن خوشش بیاید و بخواهد آن را بخرد چه؟ در این صورت باید چه کار کند؟ یک راه مفید این است که طراح کاتالوگ‌تان حتماً اطلاعات مربوط به سفارش دادن محصول را شامل کند.

این اطلاعات می‌توانند مکان فروشگاه یا آدرس فروشگاه اینترنتی باشند. به این صورت، مشتریان می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های فیزیکی یا فروشگاه‌های آنلاین برند کالاهای مورد نظرشان را ببینند و آنها را سفارش دهند. به این ترتیب، شما می‌توانید با ارائه کاتالوگ فروش کالاهای برندتان را هم انجام دهید.

شناخت تفاوت رنگ‌های تصاویر دیجیتالی و چاپ در طراحی کاتالوگ

شاید شما تصاویر دیجیتالی روی مانیتور را مشاهده کرده و متوجه تفاوت آنها با تصاویر چاپی شده باشید. در مقایسه رنگ‌های تصاویر چاپی و دیجیتال، ما می‌توانیم مشاهده کنیم که دقیقاً تصاویری که در نسخه دیجیتال وجود دارند با همان تصاویر در نسخه چاپی کمی متفاوت هستند و رنگ‌هایشان کاملاً یکسان نیست. دلیل این تفاوت به خاطر این است که حالت رنگ این دو قالب دیجیتال و چاپی از همدیگر متفاوت است.

نوع ال ای دی نمایشگر شما تفاوت در تشخیص رنگ را رقم میزند!

برای مثال، مانیتورهای دیجیتال برای نشان دادن رنگ تصاویرشان از حالت رنگ RGB و چاپگرها از حالت رنگ CMYK استفاده می‌کنند. در نتیجه، برای طراحی دیجیتالی کاتالوگ حالت رنگ RGB و برای طراحی نسخه چاپی حالت رنگ CMYK ایده آل است. همه طراحان حرفه‌ای کاتالوگ از این موضوع آگاه هستند، اما بد نیست که شما هم در مورد تفاوت رنگ در نسخه‌های چاپی و دیجیتال بدانید.

وقتی که شما کار طراحیِ کاتالوگ را به یک فرد متخصص می‌سپارید، می‌خواهید بدانید که او بهترین فرد برای انجام این کار است. برای اینکه مطمئن شوید طراحی کاتالوگ شما در دست فرد متخصص این کار قرار دارد، او باید چند مهارت را داشته باشد:

 • داشتن تجربه و سوابق کافی در زمینه طراحی
 • آشنایی با نرم‌افزارهای طراحی حرفه‌ای مثل ایندیزاین، ادوب ایلوستریتور و فتوشاپ
 • دقت به جزئیات طراحی
 • داشتن مهارت‌های ارتباطی خوب با مشتری
 • وقت‌شناس بودن و تحویل دادن پروژه سر موعد

شناخت تفاوت رنگ‌های تصاویر دیجیتالی و چاپ در طراحی کاتالوگ

مواردی که باید در خصوص وظایف یک طراح کاتالوگ بدانیم

به غیر از داشتن مهارت‌هایی که ما در بخش قبلی برای طراح کاتالوگ ذکر کردیم، یک طراح کاتالوگ خوب باید یک سری وظایف را هم انجام دهد که این‌ها عبارتند از:

 • مطالعه اطلاعات محصولات کاتالوگ و تعیین لازمه‌های طراحی آن
 • مفهوم‌سازی برای جلوه‌های بصری کاتالوگ بنابر لازمه‌های آن
 • ایجاد طرح‌های اولیه و ایده‌ها برای کاتالوگ
 • کشیدن طرح لوگو و نقاشی‌ها با دست یا نرم‌افزار
 • استفاده از رنگ‌ها و طرح‌بندی مناسب برای هر یک از صفحات کاتالوگ
 • همکاری با نویسندگان کاتالوگ
 • آزمودن طرح‌های گرافیکی در قالب‌ها و پلتفرم‌های مختلف
 • اعمال اصلاحات بعد از دریافت نظرات و انتقادات
 • اطمینان از اینکه طرح‌های نهایی و طرح‌بندی کاتالوگ مطابق با هویت برند خواهد بود

نرم‌افزارهای مورد استفاده طراحان کاتالوگ چه هستند؟

نرم‌افزارهای مختلف حرفه‌ای زیادی برای طراحی گرافیکی وجود دارند که طراحان کاتالوگ از آنها استفاده می‌کنند. این نرم افزارها هم نسخه وب دارند و هم اینکه در قالب نرم‌افزار قابل نصب در کامپیوتر ارائه می‌شوند. اما نرم‌افزارهای معروفی که در بین طراحان گرافیک استفاده از آن‌ها محبوب است، معمولاً نرم‌افزارهایی مثل ادوب ایلوستریتور، ایندیزاین و کورل هستند.

نرم‌افزارهای مورد استفاده طراحان کاتالوگ چه هستند؟

آیا طراحیِ کاتالوگ با هوش مصنوعی امکان‌پذیر است؟

این روزها بحث هوش مصنوعی بسیار داغ است و این احتمال که این ابزار در آینده حتی پیشرفت خیلی زیادتری کند هم قطعی به نظر می‌رسد. اما بحثی که برای ما مهم است این است که آیا ما می‌توانیم کاتالوگ را با هوش مصنوعی طراحی کنیم؟ اگر به قابلیت‌های هوش مصنوعی در جمع آوری داده‌ها و تحلیل آنها توجه کنیم، پاسخ این است که بله، این کار امکان‌پذیر است.

کاربرد هوش مصنوعی در طراحی کاتالوگ

یکی از کاربردی‌ترین ویژگی‌های هوش مصنوعی جمع آوری داده‌های مشتریان، علایق و سلیقه‌های آنها در مورد کالاها و تحلیل الگوهای خرید آنها است. با توجه به این مطالب، هوش مصنوعی می‌تواند محتوای کاتالوگ را بر اساس این داده‌ها طراحی کند. علاوه بر این، هوش مصنوعی هم می‌تواند محصولاتی مشابه را با توجه به علایق مشتریان در کاتالوگ بگنجاند. در نتیجه، طراحیِ کاتالوگ با هوش مصنوعی امکان‌پذیر است و می‌تواند برای کسب و کار و برندها فایده زیادی داشته باشد.

اما همه این ویژگی‌ها به این بستگی دارد که فناوری هوش مصنوعی به درجه و سطحی رسیده باشد که بتواند به طور هوشمندانه درخواست‌های دقیق مشتری برای طراحی کاتالوگ را در فرآیند طراحی آن اعمال کند که هنوز هم برای رسیدن به این درجه زمان باقیست. بنابراین، برای طراحیِ کاتالوگ که به طور دقیق و اصولی مطابق با خواسته‌های شرکت و هویت برندتان باشد، بهتر است که شما کار طراحی آن را به یک متخصص بسپارید.

آیا طراحیِ کاتالوگ با هوش مصنوعی امکان‌پذیر است؟

چه صنایعی بیشترین درخواست طراحی کاتالوگ را دارند؟

_ طراحی کاتالوگ صنعتی تبلیغاتی

_ کاتالوگ مواد غذایی

_ مواد شوینده

_ کاتالوگ پوشاک

– کاتالوگ رنگ مو

– کاتالوگ تجهیزات پزشکی

– کاتالوگ صنایع دستی

– کاتالوگ مبلمان

– کاتالوگ دکوراسیون

– کاتالوگ تجهیزات آتش‌نشانی

– کاتالوگ دیجیتال

– دارو

– شیر آلات

– کفش و کتانی

– کاتالوگ طلا و جواهر

– کاتالوگ زیبا

– کاتالوگ خاص

– صنایع غذایی

– محصولات لبنی

– محصولات پروتئینی

چه صنایعی بیشترین درخواست طراحی کاتالوگ را دارند؟

عواملی که در قیمت طراحیِ کاتالوگ موثر هستند

هزینه چاپ کاتالوگ نیز مورد دیگری است که می بایست آن را در نظر داشته باشید. هرچه تعداد صفحات کاتالوگ بیشتر باشد، هزینه طراحی و چاپ آن نیز بالاتر خواهد رفت.

ما در این مقاله در مورد کاتالوگ و شیوه‌های طراحی کاتالوگ دیجیتالی صحبت کردیم. بنابراین، شما می‌دانید که خودتان امکان طراحیِ کاتالوگ را دارید. اما حالا به هر دلیلی، ممکن است که شما وقت انجام این کار را نداشته باشید و بخواهید ساخت کاتالوگ آنلاین را به شرکت دیگری واگذار کنید. در این صورت مسئله قیمت طراحی کاتالوگ مطرح می‌شود. قیمت طراحی کاتالوگ به دو عامل مهم بیشتر از همه بستگی دارد.

ساخت کاتالوگ آنلاین: کاتالوگ چاپی یا دیجیتال؟

اول از همه شما باید تعیین کنید که قالب خروجی کاتالوگ‌تان در چه فرمتی ارائه می‌شود؟ آیا می‌خواهید کاتالوگ‌تان به صورت دیجیتال و در قالب pdf باشد؟ یا می‌خواهید آن را به صورت چاپی و پرینت به مشتریان عرضه کنید؟ اگر شما می‌خواهید کاتالوگ خود را به صورت چاپی و پرینتی به در بازار عرضه کنید، مسلماً هزینه‌اش به خاطر کاغذ و رنگ‌هایی که استفاده می‌شود بیشتر خواهد شد.

(برای اطلاع از طراحی ها روی لینک مورد نظر کلیک کنید: طراحی ست اداری، طراحی کاتالوگ، طراحی بروشور، طراحی ux ui سایت، طراحی ux ui اپلیکیشین، طراحی سایت شرکتی، طراحی بنر، طراحی کاور پست اینستاگرام)

طراحیِ کاتالوگ قیمت: آغاز کار بر کاتالوگ از صفر

عامل دیگر موثر در قیمت ساخت کاتالوگ نقطه آغاز طراحی آن است. برای مثال، فرض کنید که شما نمونه کاتالوگ محصولات خود را از قبل طراحی کرده‌اید. اما می‌خواهید که طراحی آن را تغییر دهید و المان‌های گرافیکی بیشتری به آن اضافه کنید. اگر شما این نمونه کاتالوگ را داشته باشید، به نوعی کار طراح کاتالوگ را راحت‌تر می‌کنید و او مجبور نیست که زمان خیلی زیادی را روی طراحی آن بگذارد.

اما اگر هیچ کاتالوگی برای محصولات خود ندارید و می‌خواهید که طراح کاتالوگ کار ساخت آن را از صفر شروع کند، پس زمان و هزینه بیشتری صرف این کار خواهد شد و طراح کاتالوگ هم قیمت بیشتری را بابت کارش خواهد گرفت. علاوه بر این، عواملی هم مثل مکانی که در آن سفارش طراحی کاتالوگ را می‌دهید یا تجربه طراح کاتالوگ‌تان هم می‌تواند بر روی قیمت طراحی آن تاثیر داشته باشد.

عوامل دیگری نیز بر قیمت گذاری کاتالوگ تاثیر گذارند

 • کارگردانی هنری
 • طراحی و قالب
 • کپی رایت
 • پیش انتشار

در نظر داشته باشید که هزینه برای طراحیِ کاتالوگ یک سرمایه گذاری محسوب می شود چرا که باعث بازگشت سرمایه یا RO بوسیله خرید محصول توسط مشتری پس از دیدن کاتالوگ خواهد شد، البته در صورتی که کاتالوگ خوب و با کیفیت و جامعی را طراحی و چاپ کرده باشید که این تنها در صورت صرف هزینه بیشتر امکان پذیر خواهد بود.

عوامل دیگری نیز بر قیمت گذاری کاتالوگ تاثیر گذارند